Švédové udolali v severském derby Finy na nájezdy a osamostatnili se v čele ‚české‘ skupiny

Hokejisté Švédska dokázali v zápase mistrovství světa porazit Finsko na nájezdy 3:2 a osamostatňují se tak na čele základní skupiny B. Švédsko šlo ve skandinávském derby do vedení po gólu Adama Larssona, za domácí ale ve druhé třetině úřadovali obránci Mikka Lehtonen a Sami Vatanen. Po vyrovnávací brance Joel Kellman došel zápas až k nájezdům, ve kterých byli úspěšnější svěřenci trenéra Rikarda Grönborga.

Video Tampere (Finsko) (Aktualizováno: 21:53 18. 5. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finský útočník Hannes Bjorninen před bránou Švédů

Finský útočník Hannes Bjorninen před bránou Švédů | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Finové byli zatím na domácím mistrovství dominantní - pět gólů nasázeli Norsku, 2:1 porazili Lotyše a pak si na Američanech smlsli poměrem 4:1. I Švédům, kteří porazili 5:3 český výběr, se ale zatím v Tampere dařilo a do zápasu se svým severským rivalem vstoupili s větším nasazením.

Po několika nenápadných pokusech zkusil obkroužit finskou branku Max Friberg ale proti byl rezolutní beton brankáře Harriho Säteriho. Dobře hrající Švédy ale následně uzemnilo vyloučení Mathiase Bromého. Finové, kteří zatím na mistrovství zvládali své přesilovky na jedničku, prakticky ihned brankáře Magnuse Hellberga ohrozili, ten ale proti střele Teemua Hartikainena skvěle zasáhl.

Po návratu do plného počtu ale do skóre promluvili Švédi. Tentokrát obkroužil na svém útočném výletě finskou branku Adam Larsson a puk zametl ke vzdálenější tyči - 0:1. Finové byli i ve své druhé přesilovce po Larssonově faulu u mantinelu bezzubí a do šaten šli ve vedení.

I do druhé třetiny vbruslili Švédové s větším elánem, Carl Grundström vjel do pásma a jeho střela z levé strany rozezvučela tyč. Ale v rozporu s vývojem zápasu Finové zničehonic vyrovnali - nepříliš povedená střela Mikky Lehtonena zamířila do klína brankáře Hellberga, kterému pak ale školácky propadla mezi nohami do brány - 1:1.

Na gól, který se dal považovat za „ošklivý“, ale zanedlouho navázali Finové krásnou kombinací. Lehtonen byl tentokrát v roli asistenta, skvělý pasem našel před prázdnou bránou Samiho Vatanena a ten pouze nastavil hokejku. Švédové tak ve 25. minutě ztratili vedení, které budovali celou první třetinu.

Překvapivý vývoj trochu vyvedl Švédy z tempa a hra ve zbytku druhé třetiny byla místy nepřesná. Přesto se v rychlém tempu zápasu našly další gólové příležitosti - Hellberg měl s Lehtonenovou střelou opět problémy, na druhé straně těsně netrefil kotouč Rasmus Dahlin.

Hellberg si hned zkraje třetího dějství připsal tři dobré zákroky. Místo toho, aby Švédové prohrávali o více branek, opět zápas vyrovnali. Joel Kellman precizně tečoval Gustafssonovu střelu nad beton Säteriho - 2:2. V Tampere se hrál skvělý vyrovnaný hokej.

Pět minut před koncem základní hrací doby rozezvučel břevno finské brány Dahlin a velkou šanci neproměnil v posledních vteřinách ani Lindholm. Šlo se tak do prodloužení, ani v něm ale žádný tým nedokázal převážit těžiště utkání na svou stranu.

Poprvé na mistrovství světa tak skandinávské derby rozhodly samostatné nájezdy. Jediný dokázal proměnit Švéd Emil Bemström, všechny finské pokusy kryl Hellberg, který se vykoupil po velké chybě u první branky.

Finsko - Švédsko 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 24. M. Lehtonen (Björninen, Anttila), 26. Vatanen (M. Lehtonen, Armia) - 12. A. Larsson (Peterson, Dahlin), 47. Kellman (E. Gustafsson, Ekman Larsson), rozhodující sam. nájezd Bemström.

Švýcarsko - Slovensko 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 1. Malgin (Suter), 24. Egli (Scherwey, Bertschy), 33. Meier (Suter), 46. Hischier (Marti), 60. Herzog (Malgin, Suter) - 11. Roman (Lantoši, Liška), 26. Slafkovský (Krištof, Tatar), 50. Takáč (Sýkora, Grman).

Mistrovství světa (PLATNÉ K 18. 5. 2022)