Připomeňte si českou stopu:
nejbláznivější třetina, statistiky, fotky

Kodaň - Praha | Vojtěch Man |

Čtěte celý článek

Filip Hronek padá v souboji a Patrick Kane kolem něj projel do rozhodující šance zápasu. Americký kapitán překonal Pavla Francouze, český tým už nedokázal vyrovnat a skončil ve čtvrtfinále. Čekání na medaili z mistrovství se protáhlo o další rok, naposledy získala reprezentace bronz v roce 2012.

Češi tentokrát měli jeden z nejméně zkušených týmů - plný možná budoucích hvězd. „Vzít mladý tým bylo nutné, zabudovat hráče a dát jim šanci. A také je musíte mít. A teď si myslím, že se začíná blýskat na lepší časy,“ okomentoval svou nominaci pro Radiožurnál Josef Jandač. Sám ale odchází do Ruska.

Připomeňte si MS v hokeji 2018 a nadějný český tým s námi v nejbláznivější třetině se Švýcary, ve statistikách, nejzajímavějších akcích a fotografiích. Klikněte na jednu z možností:

Šílená třetina

Kodaň. Úterý osmého května večer. Češi i Švýcaři hráli své třetí utkání na šampionátu. Reprezentanti s helvétským křížem na prsou za sebou měli dvě vydřená vítězství a zatím mohli jen snít o účasti ve finále. Češi po trápení se Slovenskem a porážkou od Švédů potřebovali bodovat, jinak by hazardovali s postupem do čtvrtfinále.

Šílená 2. třetina: Česko - Švýcarsko

• 0:00-20:00 První třetina (1:1)

Po první třetině byl stav 1:1, když na Niederreterův gól odpověděl Dominik Kubalík. V posledních sekundách jeli v oslabení Roman Červenka s Radkem Faksou proti jednomu obránci. Útočník Dallasu zakončoval pouhé dvě vteřiny před klaksonem, ale to byla teprve předzvěst toho, co se mělo stát po přestávce.

• 20:47 Gól v oslabení (1:2)

Švýcaři přece jen využívají přesilovku, kterou jim na konci první třetiny nabídl Pavel Francouz. Andrighetto a Diaz uvolňují na pravém křídle Gregoryho Hofmanna, který míří přesně k tyči. 1:2.

Ze druhé třetiny uběhlo 47 sekund a Švýcaři vedli. Po kombinaci se z pravého křídla prosadil Gregory Hofmann | Zdroj: Repro ČT

• 22:07 Bezradná obrana (1:3)

Nejhorší možný vstup do třetiny. Joël Vermi na sebe při průniku do útočného pásma natáhl obránce a těsně před brankovištěm naservíroval puk Simonu Moserovi před prázdnou branku.

Spoluhráči objímají Simona Mosera. Švýcarsko po bleskurychlém nástupu do 2. třetiny odskakuje na 3:1 | Zdroj: Repro ČT

• 24:09 Moravčíkova rána (2:3)

Po vyloučeních Krejčíka a Baltisbergera se hraje ve čtyřech na obou stranách. Švýcaři po komplikacích v obranném pásmu špatně střídají a tým v červeném chvíli hraje improvizovanou přesilovku. Víc místa na ledě využívá Michal Moravčík, který střílí z prostoru mezi kruhy přesně k tyči.

Michal Moravčík střílí svůj první gól v národním týmu a snižuje. Čechům pomohlo špatné střídání soupeře | Zdroj: Repro ČT

• 25:56 Dmitrij Jaškin opět na trestné lavici

Dmitrij Jaškin sedí na trestné lavici za podražení. „Dáme góla ve čtyřech,“ fandí Češi v Royal Areně. Jenže častá vyloučení jsou právě tím, co český tým trápí. A důrazného Jaškina zvláště.

• 27:21 Další gól v oslabení (2:4)

„Góla ve čtyřech“ nedáme. Simon Moser v přesilovce objíždí branku a kotouč se po zmatcích na brankovišti zjevuje přímo před Ninem Niederreiterem. 2:4.

Francouz nejdřív skvěle zasahujem proti Corvimu, ale o chvíli později dává Niederreiter na 4:2 | Zdroj: Repro ČT

• 27:43 Dmitrij napravuje (3:4)

Dmitrij Jaškin odčinil svůj faul. Na ledě je 22 sekund po Niederreiterově gólu, když nastavuje hůl Moravčíkovu nahození od modré čáry. Teč zapadla přesně za záda gólmana Genoniho. Už zase je to jen o gól. 3:4.

Dmitrij Jaškin po Moravčíkově nahození okamžitě snižuje na 3:4 | Autor: Grigory Dukor

• 30:25 Přilíš mnoho Čechů na ledě

Další zbytečné vyloučení. Tentokrát je na vině organizace při střídání. Trest za příliš mnoho hráčů na ledě jde odpykat benjamínek Martin Nečas.

• 32:17 Přežili jsme

Tentokrát Češi oslabení přežili. Dvakrát jistě zakročil Pavel Francouz. Poslední přihrávku před branku zablokoval Radko Gudas.

• 34:26 Řepík srovnává (4:4)

Je vyrovnáno! Dominik Kubalík našel skvělou přihrávkou Michala Řepíka. Ten chtěl ještě naservírovat jasný gól Martinu Nečasovi, jenže přihrávka neprošla. Puk se však odrazil zpátky k Řepíkovi a tentokrát už na místo určení. 4:4.

Michal Řepík původně chtěl přihrávat, pas neprošel, ale puk skončil v brance | Autor: Grigory Dukor

• 34:51 Na trestné lavici opět plno

Plné trestné lavice. Filip Hronek a Raphael Diaz v sobě a musí je oddělovat rozhodčí. Doplňují je opět Jaškin za krosček a Švýcar Müller.

Filip Hronek a Raphael Diaz v sobě. Oba skončí na trestné lavici, až je rozhodčí oddělí | Autor: Grigory Dukor

• 35:35 Přesilovka českého týmu

Nakonec je to přesilovka. Simon Moser zasáhl vysokou holí Kubalíka a tlačí se na už tak dost zaplněnou trestnou lavici Švýcarů.

• 37:47 Poslední šance

Přesilovka zůstala nevyužita. Jako poslední to zkoušel obránce Šulák, který se málem dostal až před branku, zastavil ho poslední obránce.

• 40:00 Konec třetiny

Konec. Třetina začínala za stavu 1:1. Končí 4:4. Další góly padly až v samostatných nájezdech, úspěšnější byli Češi, porazili budoucího finalistu soutěže.

Trenér reprezentace Josef Jandač (vlevo) a jeho asistent Václav Prospal | Autor: Ondřej Deml | ČTK

Nejvíce trestných minut: Dmitrij Jaškin 10
Největší úspěšnost střelby: Roman Horák 60 % (5 střel, 3 góly)
Nejvíce času na ledě: Dmitrij Jaškin 152 minut
Nejvíce střídání: Radko Gudas 225×

Statistika týmu

Odehraných zápasů: 8
Celkový počet obdržených branek: 18
Celkový počet vstřelených branek: 29
Počet vítězství v 60 minutách: 3 (Bělorusko, Rakousko, Francie)
Počet vítězství v prodloužení: 3 (Rusko, Švýcarsko - SN, Slovensko)

17 HRONEK Filip D 8 1 2 3 2 -1 0 1 0 14 7.14 127:32:00 15:56:00 179 00:42:00
18 KUBALÍK Dominik F 8 3 5 8 0 -1 0 1 0 16 18.75 119:03:00 14:52:00 193 00:37:00

Rudolfs Balcers

Lotyši se na mistrovství světa dostali do čtvrtfinále, kde do posledních sekund trápili pozdější mistry světa ze Švédska. Mezi nejlepší osmičku Lotyše protlačila výhra nad domácím Dánskem, ale velmi se hodily i dva body z úvodního zápasu proti Norsku.

Výhru 3:2 v prodloužení zajistil Lotyšům Balcers, který na zápas nikdy nezapomene. Šlo o premiéru 21letého křídla na mistrovství světa a Balcers rovnou dal dva góly, včetně toho rozhodujícího po skvostném sólu v prodloužení, v Norsku přitom před přesunem do Ameriky od čtrnácti let vyrůstal.

Martin Nečas

Martin Nečas vyhrál titul v Brně a dostal se i do sestavy pro mistrovství světa. První zápas zaváněl blamáží, zbývalo pár sekund do konce a národní tým prohrával se Slovenskem 1:2, až pak se rozjel 19letý mladík, prostřelil svého kolegu z Komety Marka Čiliaka a 10 sekund před koncem vyrovnal.

V prodloužení mohl zápas rozhodnout, místo toho přepadl přes betony slovenského brankáře a v zápase skončil, přesto Češi dva důležité body získali.

Marek Ďaloga, rozhodčí a slovenský fanoušek

Slováci sice mezi nejlepších osm nepostoupili, ale ostudu neudělali a bezpečně se vyhnuli dnu tabulky skupiny A. Ve skupině trápili Švédy a obrali je o bod. Ve druhé třetině v oslabení „zapnul turbo“ Marek Ďaloga a dostal východní sousedy do hry.

Obránce Sparty měl takovou rychlost, že prvním gratulujícím přímo na ledě byl rozhodčí, který nestačil rozjetému Ďalogovi uhnout. Poblíž nebyl žádný spoluhráč, další Slováci v tu chvíli teprve přijížděli z vlastního pásma.

Sociální sítě zaujal také osamocený slovenský fanoušek, který branku bouřlivě slavil v obležení Švédů. Ti zůstali v klidu.

Leonardo Genoni

Švýcaři byli senzací mistrovství. Vyřadili Finy, Kanaďany a ve finále dostali Švédsko až do samostatných nájezdů. Hrdinou byl gólman Leonardo Genoni, který především v závěru zápasu proti Kanadě dokázal odolat neskutečnému tlaku.

Filip Forsberg

Poslední gól mistrovství světa nepadl ze hry, ale ze samostatného nájezdu. Finále za stavu 2:2 po prodloužení rozhodla až „dovednostní disciplína“.

Filip Forsberg nemá nic společného s Peterem Forsbergem, legendou švédského hokeje, ani neprovedl vytříbenou kličku, jako to udělal jeho starší jmenovec na olympijských hrách v roce 1994. Právě přesné zakončení útočníka Nashvillu ale rozhodlo, že jsou Tre Kronor podruhé za sebou mistry světa.

Fotogalerie

Royal Arena v Kodani | Zdroj: ČTK | Autor: AP/Liselotte Sabroe

Český útočník Dmitrij Jaškin dává vítězný gól slovenskému brankáři Marku Čiliakovi na mistrovství světa v hokeji v Kodani. | Zdroj: Reuters | Autor: Grigory Dukor

Martin Nečas vyrovnal 10 sekund před koncem. | Zdroj: Reuters | Autor: Grigory Dukor

Adam Polášek v akci před českou brankou. | Zdroj: Reuters | Autor: Grigory Dukor

Pavel Francouz vychytal národnímu týmu první čisté konto v sezoně. | Zdroj: ČTK | Autor: Ondřej Deml

Dmitrij Jaškin zakončuje v zápase proti Francii. | Zdroj: Reuters | Autor: Grigory Dukor

Cam Atkinson podruhé překonává Pavla Francouze. | Zdroj: Reuters | Autor: David W Cerny

Zlatý „andělíček“. Švédové obhájili titul mistrů světa. | Zdroj: Reuters | Autor: David W Cerny