Slováci porazili na mistrovství světa Francii 6:3 a stále drží naději na postup do čtvrtfinále

Hokejisté Slovenska porazili na domácím mistrovství světa Francii 6:3. Se šesti body se posunuli na páté místo tabulky skupiny A a udrželi se ve hře o postup do čtvrtfinále. Norové zdolali v Bratislavě Rakousko 5:3 a poprvé na turnaji bodovali. Hattrickem se na výhře podílel obránce Christian Bull.

Košice, Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francie - Slovensko 3:6

Slováci ztratili předešlé dva zápasy na šampionátu v samém závěru a porážky ovlivnily i úvod jejich pátečního utkání. Byli sice mírně aktivnější, gólové šance si však nevytvářeli.

Němci dvěma góly v posledních dvou minutách zápasu otočili zápas se Slováky a zvítězili 3:2

K vedení jim nakonec pomohly přesilové hry. První dva fauly Francouzů sice nepotrestali, ve 14. minutě se ale již dostali do vedení, když skóre otevřel Richard Pánik. V 19. minutě mohl zvýšit vedení Slovenska Robert Lantoši, samostatný nájezd ale gólově nezakončil. Na druhé straně v podobné šanci selhal Damien Fleury.

Když v závěru první třetiny přidal druhou branku Sukel a v 25. minutě zvýšil na 3:0 hezkou akcí v přesilovce Libor Hudáček, zdálo se, že je rozhodnuto. Francii se ale podařilo duel zdramatizovat. Nejprve v signalizované početní výhodě snížil Antonin Manavian a v 35. minutě přidal další branku v přesilovce Alexandre Texier, jenž dokázal využít zakrytého výhledu gólmana Patrika Rybára.

Tým kanadského kouče Craiga Ramsayho se ale se složitou situací dokázal vyrovnat. Příležitosti v závěru druhé části ještě domácí hráči nevyužili, ale po 16 sekundách třetí části je uklidnil Erik Černák. Navíc o dvě minuty později přidal dokonce v oslabení další gól Michal Čajkovský a bylo rozhodnuto. Na rozdělení bodů už nic nezměnily ani další dvě branky obou týmů, které diváci ve vyprodané Steel areně viděli.

Rakousko - Norsko 3:5

Norové se ujali vedení po 121 vteřinách, kdy po Lindströmovu vyhraném vhazování v levém kruhu zamířil Christian Bull přesně nad vyrážečku Bernharda Starkbauma. Odpovědět mohl Raphael Herburger, když se v sedmé minutě po chybě Rakušanů dostal sám před Starkbauma Sondre Olden, ale místo zakončení ještě hledal zadovkou Patricka Thoresena. Na druhé straně měl dvě příležitosti Konstantin Komarek, ale neuspěl. Zvýšit náskok Norska mohli Mathis Olimb, Olden či Erlend Lesund, avšak ani ti gól nevstřelili.

Rakušané se ve 23. minutě při vyloučení Olimba dočkali vyrovnání, když se z levého kruhu trefil Peter Schneider. Otočit stav mohl po sólu Michael Raffl. Ve 37. minutě vrátil Norsku náskok Johannes Johannesen, který po zadovce Valkvae Olsena překonal rakouského gólmana bekhendovým pokusem.

V úvodu závěrečné části měli možnosti Rakušani Alexander Pallestrang a Alexander Rauchenwald, náskok Norů mohl pojistit Patrick Thoresen. V 50. minutě Rakušané smazali ztrátu. Atakovaný Pallestrang ještě neuspěl, ale akci úspěšně zakončil Komarek. Hned za 56 sekund se ale trefil z pravého kruhu exsparťan Alexander Reichenberg a Norové znovu vedli.

V 54. minutě po přihrávce Mathise Olimba zamířil do odkryté branky Bull, ale Rakušané ještě 51 sekund před koncem díky Heinrichovu gólu od modré čáry při power play vykřesali naději. Za osm sekund při pokračující hře bez gólmana ale zamířil do prázdné branky Bull, čímž završil hattrick.

Mistrovství světa v hokeji na Slovensku:

Skupina A (Košice):

Francie - Slovensko 3:6 (0:2, 2:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 33. Manavian (Hecquefeuille, Bertrand), 36. Texier (Chakiachvili, Fleury), 58. Rech (Texier, Dame-Malka) - 14. Pánik (Lantoši, Sekera), 20. Sukel (Fehérváry, Tatar), 26. L. Hudáček (Pánik, Černák), 41. Černák (Pánik, Tatar), 43. Čajkovský (Buc), 46. Nagy (Daňo, Marinčin). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Schukies (Něm.) - Lhotský (ČR), Kaderli (Švýc.). Vyloučení: 6:2. Využití: 1:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 7440.

Skupina B (Bratislava):

Rakousko - Norsko 3:5 (0:1, 1:1, 2:3)
Branky a nahrávky: 23. P. Schneider (Heinrich, Komarek), 50. Komarek (Pallestrang, P. Schneider), 60. Heinrich (P. Schneider, Zwerger) - 3. Bull (T. Lindström), 37. Johannesen (Valkvae Olsen, Martinsen), 51. Reichenberg (Haga, Holös), 54. Bull (M. Olimb, Reichenberg), 60. Bull (T. Lindström). Rozhodčí: Hribik (ČR), Rantala (Fin) - Goljak (Běl.), McCrank (Kan.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 8196.

Mistrovství světa (PLATNÉ K 17. 5. 2019)