‚Zrychlení, síla, energie a její vzájemné přeměny.‘ Lední hokej má potenciál pomůcky při výuce fyziky

Na příkladech z hokeje se dají dobře vysvětlit nejrůznější fyzikální zákony od mechaniky přes pohyb těles až po přeměny energie. V úterním dílu hokejového seriálu proto reportér Filip Rambousek oslovil budoucího učitele fyziky a vydal se s ním přímo na led. Trenér mládeže hokejové Sparty jim nejdřív názorně ukázal jednotlivé typy střel. A začal hned tou nejtvrdší takzvaným golfákem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Redaktor Českého rozhlasu Filip Rambousek a trenér mládeže HC Sparta Praha Libor Plaček | Foto: Libor Adámek

„To bylo zrovna špatně. Tohle už ale bylo lepší,“ pochvaluje si Libor Plaček svůj druhý střelecký pokus, při kterém se mu podařilo trefit puk středem čepele.

Přehrát

00:00 / 00:00

Seriál hokej a fyzika

„Nejdůležitější je timing, to znamená v první řadě nápřah, při kterém člověk musí sledovat kotouč, a potom už jde samotná střela, kdy se snažíte zasáhnout puk,“ popisuje hokejový trenér mládeže Sparty. A těsně předtím, než kotouč trefíte, tak se hokejka ještě opře o led, aby se pořádně napružila.

Kromě napružení hokejky přispívá k razanci střely i biomechanika lidského těla, jak vysvětluje budoucí učitel fyziky Libor Adámek: „Současně se aplikuje síla nohou, trupu i rukou. Celé tělo se nějakým způsobem natočí a kruhový pohyb těla dodává střele energii.“

Golfák se obvykle používá při střelách z dálky, kdy má hráč dostatek času na nápřah. Jeho výhodou je obrovská rychlost. Puk v některých případech dosahuje až 170 kilometrů za hodinu.

Momentu napružení hokejky se ale využívá i při střelbě zblízka. Pokračuje opět trenér Libor Plaček: „To je střela přiklepnutým švihem, kdy si na začátku táhnu puk k sobě do správné pozice a poté do něj jen klepnu nebo ho přiklepnu. Výhoda tohoto typu střely je, že je ze všech nejpřesnější. Za prvé je rychlá a za druhé je i přesná.“

Nepostřehnutelný příklep

Já jsem si myslel, že člověk zblízka střílí zápěstím, ale že tam není příklep. Ovšem on je i v této rychlé střele. „Ano, to je, jak se jí říká, střela ze zápěstí. Je v ní i táhnutí a i příklep,“ potvrzuje Plaček. Z dálky, když člověk sedí na tribuně nebo kouká na televizi, tak to nemusí úplně zaregistrovat. „Ne, to je tak rychlé, že to člověk ani nepostřehne,“ přitakává trenér hokejové mládeže Sparty.

Z Československa Pivoňka uprchl, aby mohl hrát za oceánem NHL. K výslechům si v Kladně zvali jeho otce

Číst článek

Napružení hokejky o led se nevyužívá pouze při střele tahem, která je tím pádem mnohem pomalejší. Z fyzikálního hlediska je kromě úderu samotného zajímavá i dráha, kterou puk během letu opisuje. „Puk můžeme přirovnat k šikmému vrhu, ke kterému dochází například když vezmeme míček a hodíme ho od sebe pod určitým úhlem,“ vysvětluje Libor Adámek pohyb tělesa, které by v ideálních podmínkách opisovalo tvar paraboly. Puk by nejdřív stoupal vzhůru a v polovině své dráhy by vlivem gravitace začal klesat.

„To by platilo ve chvíli, kdy by na stadionu nebyl žádný vzduch, což si asi nikdo z nás moc nepřeje. Ve skutečnosti, vhledem k tomu, že vzduch máme, puk opisuje takzvanou balistickou křivku. To je způsobené vlivem odporu vzduchu,“ upřesňuje Adámek.

Na příkladu z ledního hokeje tak můžou žáci zkusit odvodit vzoreček pro vrh šikmý. „Určitě nám vystupuje nějaká počáteční rychlost, která je omezována gravitačním zrychlením. Je to tedy takový typický vzoreček 1/2gt², kde g je zrychlení a t je čas,“ říká Libor Adámek. Pomocí tohoto vzorečku můžeme počítat, jak se bude vyvíjet dráha puku. „Přesně tak, dráha puku v čase a jak bude vypadat jeho výška,“ dodává Adámek.

Hokej nabízí mnoho inspirace pro výuku fyziky. „Dá se na něm ukazovat mechanika a pohyb tělesa, jak rotační, tak i takzvaný translační, to znamená posuvný kupředu. Různé rychlosti, zrychlení, síla, kterou je potřeba vyvinout, energie a její vzájemné přeměny,“ vypočítává budoucí učitel Libor Adámek, podle kterého je škoda, že pedagogové potenciál hokeje při hodinách fyziky nevyužívají. 

Úspěch českých hokejistů na mistrovství světa by tak přispěl nejen k popularizaci tohoto zimního sportu, ale možná i hodin fyziky.

Filip Rambousek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme