Dánský fanoušek Pier objíždí hokejová mistrovství v pruhovaném, na dres sehnal i podpisy sudích z NHL

Hokejisté Dánska se žádné prohry na šampionátu bát nemusejí. I kdyby neuhráli ani bod, stejně nesestoupí, protože příští rok hokejové mistrovství světa spolupořádají, a to společně se Švédskem. V rovinatém Dánsku není hokej nijak populární, a tak do Prahy dorazili jenom skalní fanoušci. Mezi nimi v pruhovaném dresu rozhodčího i Pier, se kterým přijela další nadšená fanynka, jeho matka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Dánska, včetně Piera v dresu rozhodčího, na hokejovém mistrovství světa

Fanoušci Dánska, včetně Piera v dresu rozhodčího, na hokejovém mistrovství světa | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

„Odhaduju, že je tu tak 500 až 800 dánských fanoušků, ale to je na celý turnaj, nejsou tu všichni najednou. Sportem číslo jedna je fotbal a na druhém místě házená, mimochodem, to musím říct, házenou vymysleli Dánové,“ připomíná Pier.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o unikátním fanouškovi z Dánska, který na zápasy mistrovství světa chodí v dresu rozhodčího

„Hokej je na třetím, čtvrtém místě. Na takové věci jako lyžování, zapomeňte, Dánsko je placka, to u nás nikoho nezajímá,“ rozebírá Pier rozverně sportovní situaci v Dánském království. Jeho sportem číslo jedna je přesto hokej. Líbí se mu rychlost a velmi rád srovnává hokej s fotbalem. Asi tuto otázku nedostal poprvé.

„Hokej musíte neustále sledovat, aby vám něco neuteklo. To není jako fotbal, kdy si stihnete skočit na pivo nebo na toaletu a když se vrátíte, zjistíte, že se nic nestalo. Hokej musíte neustále sledovat,“ nedá Pier na hokej dopustit.

„Jsem absolutně stoprocentní hokejový fanoušek. Začala jsem fandit se synem, já tuhle hru miluju. Na ledě se pořád něco děje,“ dodává Gert, matka Piera oblečená v červeném dánském dresu. Pier má na sobě bavlněný černobílý retro dres rozhodčího popsaný mnoha autogramy. Jsou to, jak jinak, podpisy sudích.

„Když se Dánsko poprvé v historii dostalo do hokejové elity v roce 2003 ve Finsku, přemýšleli jsme s kamarádem, v čem budeme fandit, aby to bylo aspoň trochu originální. Nechtěl jsem nosit klubový dres s nějakým nudným jménem na zádech,“ vysvětluje.

S Pastrňákem by se mohly zlepšit přesilovky, doufá expert Procházka. S Kanadou čeká vyhrocený souboj

Číst článek

„Napadl nás rozhodčí, od té doby ho nosím a občas se mi podaří sehnat podpis od nějakého rozhodčího z šampionátu nebo NHL,“ prozrazuje Pier původ neobvyklého dresu.

Na šampionátu je po patnácté, což je na dánského fanouška solidní rekord. Oceňuje to i jeho kamarád Pall, o hlavu větší chlapík, který by mohl být solidním obráncem. Jenže hokej nehraje a neumí ani bruslit. K nároďáku je ale i tak kritický.

„Nehráli dobře, zatím se moc nepředvedli, i s Velkou Británií měli štěstí. Se Švýcarskem to byla úplná tragédie. Já vím, že Dánsko nemůže vypadnout, ale musejí hrát tak, aby se příště mohli ukázat a něco vyhrát,“ hodnotí Palle dosavadní vystoupení dánských hokejistů.

Hokejový šampionát se příští rok koná zároveň ve Švédsku a Dánsku. Jeho dánským centrem ale nebude Kodaň, šanci dostalo provinční městečko Herning, které má 50 tisíc obyvatel. Prakticky to bude jedno z nejmenších měst vůbec, kde se hokejové mistrovství světa koná. Stadion má kapacitu dvanáct tisíc diváků.

„Nemějte obavy, už teď se na tom pracuje a bude to parádní šampionát,“ ujišťuje Pier.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme