Protažené střídání může ovlivnit celý tým. Co se děje v těle hokejisty při zápase?

Ve sportu je důležité svaly nejen mít, ale také s nimi umět správně zacházet. Během zápasu získávají energii pomocí mitochondrií, kterých může být i sto tisíc v jedné buňce. Problém nastane, když se tělo přetíží nebo špatně regeneruje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští hokejisté prohráli s Ruskem 0:3, možná už ve třetí třetině neměli sílu na zvrat | Foto: POOL | Zdroj: Reuters

„V kolektivních sportech nemusí hrát absolutní zdatnost, vytrvalostní ani silová, zásadní roli,“ řekl Radiožurnálu Sport docent Martin Matoulek, který se léta věnuje sportovnímu lékařství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co se děje s tělem hokejisty při zápase? Vysvětluje docent Martin Matoulek

Podle slov lékaře z pražské Všeobecné fakultní nemocnice ve vrcholovém sportu nerozhoduje typ kostry, ale svaly. A hlavně to, co je uvnitř svalů.

„Svaly se liší množstvím červeným a bílých vláken. Je to o vláknech a vybavení mitochondrií, což jsou organely ve svalu, které produkují energii pro pohyb,“ vysvětluje lékař.

Mitochondrií může být v jedné buňce několik stovek i sto tisíc. Jejich funkce se dá přirovnat k buněčné elektrárně: „U mitochondrií se metabolizují mastné kyseliny – tukový metabolismus. Hlavním zdrojem v anaerobních zátěžích je glykolýza, tam potřebujete mít dostatek zásobního glykogenu ve svalu.“

Pro hokej je typická extrémní svalová zátěž v krátkých, ale opakujících se časových úsecích, a tak záleží na přípravě před zápasem. Záleží i na množství osobních soubojů a jsou další důvody, proč hráči vydrží v plné zátěži i ve třetí třetině. Proto také někteří střídají častěji než ostatní.

A co se s tělem hokejisty a jeho svaly děje na střídačce? „V maximální zátěži vzniká kyselina mléčná – laktát. Když dosednete, mění se v pyruvát, který se rychle odbourává. Schopnost rychlého odbourání rozhoduje o tom, jestli jste schopní znovu nastoupit. V tu chvíli klesá srdeční frekvence a určuje to, za jak dlouho jste schopní jít znovu,“ popisuje Martin Matoulek.

Pohlídaná strava

Proto není vhodné zůstávat na ledě déle. Když hráč protahuje střídání, jeho výkon jde dolů a regenerace trvá daleko delší čas.

„Trenéři velmi korigují střídání, aby se nikdo nepředřel dlouho. Když se někdo drží dlouho na ledě, s mančaftem to dopadne špatně,“ všímá si odborník.

Každý hokejista ale chce, aby to špatně nedopadlo. Celkový výkon je ale výslednicí mnoha faktorů.

Dvanáct minut a 170 stupňů. Jak vznikají puky pro mistrovství světa?

Číst článek

„Stačí, když vám nesedne jedno večerní jídlo. Už to může být znát a v první třetině člověk pozná, že je vyčerpaný. Proto si sportovci tak úzkostně hlídají stravu před zápasem a po zápase se jdou vyšlapat, protože lépe regenerují,“ vysvětluje docent Matoulek.

I po velmi těžkém zápase jsou hokejisté k vidění na rotopedech, které mají k dispozici v zázemí stadionu. Nepřidávají si, naopak odpočívají.

„Svaly zatížíte v jiné zátěži. Svaly, které byly přetížené, zrelaxují. Může pomoci malý výklus, zkrátka nenechat se ztuhnout. Ale je to sport od sportu jiné,“ vysvětluje docent Martin Matoulek, že není důležité svaly jen mít, ale také umět s nimi správně zacházet.

Markéta Ševčíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme