Norové porazili 5:4 po nájezdech stříbrné olympijské medailisty z Německa. Slováci nestačili na Švýcary

Stříbrný celek z olympijského turnaje Německo má po dvou zápasech mistrovství světa v Dánsku na kontě jen dva body. V nedělním duelu skupiny B nezvládli Němci podruhé nájezdy a podlehli Norsku 4:5. První výhru Seveřanů, kteří v úvodním utkání podlehli 2:3 po prodloužení Lotyšsku, zařídil vítězným nájezdem Mathias Trettenes. Slovensko prohrálo i druhý zápas na mistrovství, tentokrát proti Švýcarsku 0:2. Všechny nedělní výsledky najdete v článku.

Herning (Aktualizováno: 23:04 6. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radost norských hokejistů

Radost norských hokejistů | Zdroj: Reuters

Seveřanům vyšel v Herningu mnohem lépe nástup do zápasu. A to paradoxně přesto, že po pouhých 40 vteřinách putoval za hákování na trestnou lavici Mathis Olimb a Plachta v úvodu početní výhody napálil parádní ranou bez přípravy tyč za bezmocným Pielmeierem.

Mathisův mladší bratr Ken André se totiž vzápětí pustil nebojácně do souboje s přesilou, když nejprve u hrazení za německou brankou obral o puk kapitána Dennise Seidenberga, zkusil nahrát, ale puk se k němu po zásahu gólmana Pielmeiera vrátil a dorážka norského forvarda skončila v síti.

V sedmé minutě Němci navíc špatně vystřídali, což potrestal dorážející Valkvae Olsen. Brankář Haukeland se pak vyznamenal skvělým zákrokem proti Eisenschmidovi, ale blok tří oslabení v řadě se Norům přece jen vymstil, když Thoresen nešťastně při obranném zákroku uklidil puk za Haukelanda. Michaelis pak v 19. minutě vyrovnal, když jeho pokus tečoval norský bek Ström.

Česko - Švédsko 2:3. Hokejisté v závěru opět stahovali, na Švédy však nakonec nestačili

Už po 96 vteřinách ze druhé části Norsko opět vedlo zásluhou Bastiansena, jenže i tento náskok Němci smazali. Poté co se Seveřané provinili technickým přestupkem při vhazování a museli do čtyř, trefil se podruhé v utkání Hager.

Ani Sörvikův gól z 51. minuty nebyl ještě tím vítězným. Na zásah litvínovského beka totiž odpověděl už po pouhých 25 sekundách Yannic Seidenberg.

A protože sudí v končící 56. minutě neuznali Norům gól, který padl z dorážky po zásahu do Pielmeierovy masky, oba týmy musely - stejně jako v prvním vystoupení - i do prodloužení.

V něm Norové i přes oddechový čas nevyužili přesilovku, ale nájezdy zcela ovládli. Proměnili tři ze čtyř, zatímco Němci ani jeden ze tří. Rozhodl Trettenes, jenž v předchozím průběhu odehrál jen devět střídání.

Skupina B (Herning):
Německo - Norsko 4:5 po sam. náj. (2:2, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 15. Hager (Draisaitl, Plachta), 19. Michaelis (Noebels, J. Müller), 28. Hager (Draisaitl), 51. Y. Seidenberg (Plachta, Draisaitl) - 2. K. A. Olimb, 8. Valkvae Olsen (Lindström, M. Olimb), 22. Bastiansen (Salsten, Valkvae Olsen), 51. Sörvik, rozhodující sam. nájezd Trettenes. Rozhodčí: Reneau (USA), Iverson - Vanoosten (oba Kan.), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 4:6. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5491.

Lotyšsko - Finsko 1:8

Hokejisté Finska porazili v utkání skupiny B na mistrovství světa v Herningu Lotyšsko vysoko 8:1. Finové zopakovali výsledek z úvodního vystoupení proti Koreji a jsou zatím stoprocentní. Lotyši zůstali na dvou bodech za výhru s Norskem v prodloužení. Hned u šesti gólů byl útočník Sebastian Aho, jenž dvakrát sám skóroval a připsal si ještě čtyři nahrávky.

Lotyšsko - Finsko 1:8 (0:3, 0:2, 1:3)
Branky a nahrávky: 52. Rihards Bukarts (Balinskis) - 2. Aho (Savinainen), 8. Savinainen (Heiskanen, Aho), 18. Suomela, 28. Aho, 35. Savinainen (T. Teräväinen, Aho), 47. T. Teräväinen (Rantanen, Mikael Granlund), 48. Rantanen (Aho, T. Teräväinen), 52. T. Teräväinen (Nutivaara, Aho). Rozhodčí: Öhlund (Švéd.), Schukies - Kohlmüller (oba Něm.), Jensen (Dán.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 6174.

Jižní Korea - Kanada 0:10

Korejci drželi krok proti zámořskému gigantovi osm minut a 41 vteřin. Do té doby si dokonce zahráli i v početní výhodě, ale favorit se v poklidu ubránil.

Hned poté minul v dobré šanci Jost, pak už se dostal ke slovu Nugent-Hopkins a díky důrazu na brankovišti otevřel skóre. Následně neuspěl Schenn, Pageau trefil tyč a náskok zvýšil až v další šanci Jost.

Obránci David Musil a Filip Pyrochta si na mistrovství světa nezahrají, jedou domů

Ve druhém dějství už Kanaďané zapnuli místy naplno. Soupeře v něm přestříleli 23:6 a hned v nástupu stihli za 85 vteřin třikrát skórovat. Nejprve využil přesilovku pět na tři Parayko, poté i následující klasickou výhodu O'Reilly a povedený úsek završil Dubois.

V 28. minutě využil další početní převahu Schenn a v 37. minutě přišly další slepené góly v podání Josta a Edmundsona, které dělilo pouhých 18 sekund.

To už bylo moc na gólmana Daltona, který si kromě osmi inkasovaných branek připsal 32 zákroků, a do branky šel Pak Song-če.

Kanada nakonec stihla dovršit i pro soupeře potupnou "desítku", když ve třetím dějství skórovaly i největší hvězdy McDavid a Eberle. Vítězové celkem vyslali mezi tyče 50 střel a pět Kanaďanů si připsalo po třech bodech: Jost (2+1), McDavid, Edmundson, Dubois (všichni 1+2) a Barzal (0+3).

Korea - Kanada 0:10 (0:2, 0:6, 0:2)
Branky a nahrávky: 9. Nugent-Hopkins (Schwartz, McDavid), 18. Jost (Eberle, Barzal), 22. Parayko (McDavid, Ekblad), 22. R. O'Reilly (Barzal), 23. Dubois (Edmundson, Pageau), 28. B. Schenn (Ekblad, Josh Bailey), 37. Jost (Horvat, Dubois), 37. Edmundson (Barzal, Beauvillier), 45. McDavid (Pulock, Dubois), 49. Eberle (Edmundson, Jost). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Rantala (Fin.) - Kilian (Nor.), Oliver (USA). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:3. Diváci: 3902.

Mistrovství světa - Skupina B (PLATNÉ K 6. 5. 2018)

Slovensko - Švýcarsko 0:2

Hokejisté Švýcarska porazili na mistrovství světa Slovensko 2:0 a mají po dvou zápasech pět bodů v tabulce skupiny A. Čistým kontem přispěl k první výhře Švýcarů nad Slováky na světových šampionátech brankář Reto Berra. Na obou gólech se podíleli Mirco Müller a Tristan Scherwey.

Hala v Kodani připomíná Paříž, z hotelu v šatně jsou hokejisté za pár minut pěšky

Oba týmy odehrály své vstupní zápasy do turnaje v sobotu, Švýcaři však měli o pár hodin více času na regeneraci a možná i proto byli v úvodu aktivnější. Brankář Čiliak ale stejně jako proti Česku chytal výtečně. Přesto kapituloval jako první, ve 12. minutě jej překonal Scherwey, který tečoval Diazovu střelu od modré čáry.

Na začátku druhé třetiny Švýcaři zvýšili, poté co se prosadili dokonce v oslabení. Slováci špatně obsadili hráče a Scherwey našel zcela volného Müllera, který nezaváhal.

A o tři minuty mohlo být pro Čiliaka a spol. ještě hůře. Diaz opět dotlačil puk za brankovou čáru, ale rozhodčí předtím chybně předčasně přerušil hru. Slováci poté přežili téměř minutové dvojnásobné oslabení a snížit mohli Nagy či Skalický, Berra ale předvedl dva skvělé zákroky.

Gólman Anaheimu nakonec čisté konto udržel a připsal si celkem 25 zákroků. Zatímco Švýcarsko, které bude v úterý večer třetím soupeřem českého výběru na šampionátu, oslavili na turnaji druhé vítězství, Slováci podruhé prohráli.

Skupina A (Kodaň):
Slovensko - Švýcarsko 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 12. Scherwey (Diaz, Müller), 21. Müller (Scherwey). Rozhodčí: Gouin (Kan.), Hribik (ČR) - Lazarev (Rus.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 3:2. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 10.915.

Rusko - Rakousko 7:0

Sborná v pátek jednoznačně přehrála Francii 7:0 a ani s dalším soupeřem neměla problémy. I přes pozvolný úvod si Rusové v první třetině vypracovali v rozmezí necelých čtyř minut tříbrankové vedení. Svěřenci trenéra Ilji Vorobjova se prosazovali individuálně i kombinačně.

Ve druhé části to chvílemi vypadalo, že hráči Ruska šetří síly na další zápasy, přesto přidali další góly. Podruhé se mezi střelce zapsal Grigorenko, zakončení do odkryté branky připravil pro Kaprizova kapitán Dacjuk a premiérový gól na turnaji dal Mamin.

Košečkin měl sice více zákroků než proti Francii, kdy musel zlikvidovat jen deset střel, žádné složité situace ale řešit nemusel. Ve třetí třetině jej nahradil Šesťorkin, který ale také nekapituloval a připsal si jen čtyři zákroky. Naopak rakouský gólman Madlener dostal ještě gól po samostatné akci obránce Michejeva.

Rusko - Rakousko 7:0 (3:0, 3:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 10. Grigorenko, 12. Anisimov (Bučněvič), 14. Barabanov (Michejev, Jakovlev), 24. Grigorenko (Anisimov), 30. Kaprizov (Dacjuk, Dadonov), 38. Mamin (Kaprizov), 54. Michejev. Rozhodčí: Mayer (USA), Wehrli (Švýc.) - Lhotský (ČR), Šefčík (SR). Vyloučení: 1:1. Bez využití. Diváci: 9502.

ČR - Švédsko 2:3

ČR - Švédsko 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 34. Hronek (Červenka, Faksa), 56. Hyka (Faksa) - 5. Rakell (H. Lindholm, Janmark), 8. Janmark (Rakell), 44. Zibanejad (Rakell). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Olenin (Rus.) - Fluri (Švýc.), Goljak (Běl.). Vyloučení: 5:6. Využití: 2:1. Diváci: 12.490.

Mistrovství světa - Skupina A (PLATNÉ K 6. 5. 2018)
1. Rusko 2 2 0 0 0 14:0 6
2. Švédsko 2 2 0 0 0 8:2 6
3. Švýcarsko 2 1 1 0 0 5:2 5
4. Francie 2 1 0 0 1 6:9 3
5. Česko 2 0 1 0 1 5:5 2
6. Slovensko 2 0 0 1 1 2:5 1
7. Rakousko 2 0 0 1 1 2:10 1
8. Bělorusko 2 0 0 0 2 2:11 0