Rusové prohráli se Švédskem a ve čtvrtfinále jdou na Kanadu, Lotyši v přímém souboji o postup porazili Dánsko

Hokejisté Ruska v závěrečném utkání skupiny A na mistrovství světa v Dánsku podlehli Švédům 1:3 a ve čtvrtfinále se utkají se silnou Kanadou. Švédy čeká Lotyšsko, které v přímém souboji o čtvrté postupové místo ve skupině B porazilo domácí Dány 1:0.

Kodaň, Herning Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Momentka ze zápasu Rusko - Švédsko.

Momentka ze zápasu Rusko - Švédsko. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Rusko - Švédsko 1:3

Úvod souboje o první místo v kodaňské části turnaje ovlivnila nedisciplinovanost Švédů. Již po 30 sekundách byl vyloučen Rakell, později fauloval Adam Larsson a dostal čtyřminutový trest. Sborná sice krátkou přesilovku pět na tři nevyužila, v klasické početní výhodě ale skóroval Kaprizov.

Seveřané pak byli lehce aktivnější, šance však měly oba celky. V 17. minutě byl blízko vyrovnání Forsberg, trefil ale jen tyč. Skóre se podruhé změnilo až v polovině utkání, kdy Košečkina prostřelil Zibanejad.

Vzápětí mohl posunout Rusko zpět do vedení Gusev, ale přestřelil. I díky tomu mohlo Švédsko otočit vývoj duelu. A opět se o to postarala elitní formace. Zibanejad objel branku, přihrál Rakellovi, který pohotově zakončil.

Rusko se snažilo vyrovnat, mělo střeleckou převahu, Nilssona v brance Švédska ale překonat nedokázali. Zřejmě nejblíže k tomu byl Barabanov, jenž v koncovce neuspěl. Při závěrečné power play pečetil výhru Seveřanů na MS poprvé hrající Ekholm. Švédsko porazilo Rusko na velkém turnaji po 14 letech.

Skupina A (Kodaň):

Rusko - Švédsko 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 3. Kaprizov (Gusev, Dacjuk) - 30. Zibanejad (Ekman-Larsson, Nyquist), 37. Rakell (Zibanejad, Janmark), 59. Ekholm (Nilsson). Rozhodčí: Mayer (USA), Gouin - Vanoosten (oba Kan.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 2:7. Využití: 1:1. Diváci: 12 490.

Mistrovství světa - Skupina A (PLATNÉ K 15. 5. 2018)

Lotyšsko - Dánsko 1:0

Lotyši ztráceli před utkáním na Dány jediný bod a bylo jasné, že k postupu potřebují vyhrát. K play-off je přiblížil Džerinš po devíti minutách a 14 vteřinách, když si našel v útočném pásmu prostor pro zakončení a překonal Andersena ranou mezi betony.

Jak se nakonec ukázalo, byl to nejdůležitější okamžik celého zápasu. Dánové jen velmi ztěžka nacházeli cestu skrze konsolidovanou obrannou hru Lotyšů, ti měli navíc i štěstí. Ve 32. minutě prošel kotouč za Merzlikinse, ale bek Freibergs ho ještě stihl zázračně odpálit do bezpečí.

Na začátku třetí třetiny orazítkoval dorážející Christensen horní tyč. V 54. minutě měli jedinečnou možnost rozhodnout Keninš s Abolsem, kteří jeli sami na Andersena a měli dostatek času na kombinaci i zakončení, jenže Abols zakončil do tyče. Na druhé straně nebezpečně pálil Larsen.

Dvě minuty před vypršením základní hrací doby to domácí tým zkusil se šesti bruslaři v poli bez gólmana Andersena. Lotyši si pomohli hned několika zakázanými uvolněními, Dánové se však k šanci na vyrovnaní nepropracovali a na kýžené čtvrtfinále nedosáhli.

Skupina B (Herning):

Lotyšsko - Dánsko 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka a nahrávka: 10. Džerinš (Indrašis). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Kubuš (SR) - Goljak (Běl.), Suominem (Fin.). Vyloučení: 1:3, navíc J. B. Jensen (Dánsko) 10 min. Bez využití. Diváci: 10 800

Mistrovství světa - Skupina B (PLATNÉ K 15. 5. 2018)
1. Finsko 7 5 0 1 1 38:11 16
2. USA 7 4 2 0 1 39:16 16
3. Kanada 7 4 1 1 1 32:12 15
4. Lotyšsko 7 3 1 2 1 16:16 13
5. Dánsko 7 3 1 0 3 13:17 11
6. Německo 7 1 1 2 3 16:20 7
7. Norsko 7 1 1 1 4 13:31 6
8. J. Korea 7 0 0 0 7 4:48 0