Hokejisté Lotyšska nadále bojují o postup, Slovince porazili 3:2. Finové se rozstříleli proti nováčkovi

Hokejisté Lotyšska uspěli na mistrovství světa ve třetím zápase za sebou. Po výhře v prodloužení s Čechy a triumfu nad Nory si domácí tým poradil 3:2 se Slovinci. Dvěma góly se pod vítězství podepsali bratři Bukartsovi. Finsko po dvou nepřesvědčivých třetinách zabralo a porazilo nováčka z Maďarska 7:1. V dresu mistrů světa se trefilo sedm různých hráčů.

Video Riga (Aktualizováno: 18:12 19. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radost lotyšských hokejistů

Radost lotyšských hokejistů | Foto: Ints Kalnins | Zdroj: Reuters

Lotyši potvrdili své ambice na play-off a poprvé na letošním šampionátu vstřelili branku v první třetině utkání. Ideální přihrávku Andrise Džerinše si našel Richards Bukarts a rozjásal plnou halu v Rize. Hra byla vyrovnaná, ale Slovinci v prvním dějství na Arturse Šilovse recept nenašli

To se jim povedlo až po změně stran. Jedni z outsiderů mistrovství využili srážky dvou domácích hráčů a rychlý protiútok zakončil Anže Kuralt. Ve 32. minutě ale Lotyši opět slavili, tentokrát jim udělal radost krásný gól Kasapara Daugavinše.

Akční druhou třetinu uzavřely další dvě branky. Po bully se nejdříve trefil vítkovický střelec Roberts Bukarts pak se ale Slovinci odhodlali k velkému náporu, který ve 39. minutě vyústil v gól tečí od Mihy Verliče - 3:2.

Výkon domácích ve třetím dějství ovlivnil i odvolaný gól, po kterém Slovinci začali nepříjemně útočit, brankář Šilovs ale svůj národní tým v důležitých momentech podržel. Ani hra v šesti v posledních minutách o změně stavu nerozhodla.

Lotyši si dva zápasy před koncem základních skupin upevnili čtvrté místo ve skupině, ve které je ještě čeká měření s Kazachstánem a Švýcarskem. Slovinci jsou bez bodu přikováni k poslední sestupové příčce.

Mistrovství světa (PLATNÉ K 19. 5. 2023)

Maďarsko - Finsko 1:7

Zatímco proti Švédům vyslali nováčci elitní skupiny Maďaři všech devět střel na branku v úvodním dějství a zbývající dvě třetiny prohráli na střely 0:36, tentokrát vzdorovali déle. V páté minutě mohli jít dokonce do vedení, když zblízka zakončoval Bartalis, ale gólman Olkinuora ho vychytal.

Favorit udeřil v první třetině pouze jednou, když ve 13. minutě prostřelil Bálizse ranou na bližší tyčku z kruhu pro vhazování Rantanen.

V úvodu druhé části zvýšil Kakko, který devět sekund před koncem Sofronova trestu využil početní výhodu. Maďaři kontrovali trochu kuriózním gólem ve 27. minutě. Pozsgai vypálil dobře mířenou ránu na Olkinuorovu lapačku, finský gólman zareagoval, ale máchl lapačkou do výšky, kotouč mu z ní vylétl obloučkem za jeho záda a Sebök ho pohotově dorazil za brankovou čáru.

Ve třetí třetině Finové přidali a rychle rozhodli o osudu zápasu. Na střely vyhráli tuto část 24:2. Hned po 51 sekundách vrátil favoritovi dvoubrankový náskok Ohtamaa, ve 44. minutě přidal další gól Hartikainen, nedlouho po něm se prosadil Kapanen.

V 55. minutě skóroval Merelä. Zatímco Seveřané odehráli utkání bez jediného vyloučení, 59 sekund před koncem využil třetí ze šesti jejich přesilovek Armia, Olkinuora si připsal druhou asistenci.

Výsledky mistrovství světa

Skupina B:
Lotyšsko - Slovinsko 3:2 (1:0, 2:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 12. Rihards Bukarts (Džerinš, Indrašis), 32. Daugavinš (Balinskis), 38. Roberts Bukarts (Džerinš) - 28. Kuralt (Tičar, Magovac), 40. Verlič (Urbas). Rozhodčí: Schrader (Něm.), Štolc - Cattaneo (oba Švýc.), Hynek (ČR).

Skupina A:
Maďarsko - Finsko 1:7 (0:1, 1:1, 0:5)
Branky a nahrávky: 27. Sebök (Pozsgai, Galló) - 13. M. Lehtonen (Rantanen, Ohtamaa), 24. Kakko (Armia, Suomela), 41. Ohtamaa (Rantanen, Manninen), 44. Hartikainen (Rantanen, M. Lehtonen), 47. Kapanen (Kakko, Suomela), 55. Merelä (Friman, Björninen), 60. Armia (Määttä, Olkinuora). Rozhodčí: Hribik (ČR), Fernandez (USA) - Constantineau (Fr.), Zunde (Lot.). Vyloučení: 6:0. Využití: 0:3. Diváci: 11.547.

bac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít