MS lyžařů na severu Čech nebude

Sdružení SKI 2007 prohrálo boj o pořadatelství mistrovství světa v klasickém lyžování. Předsednictvo Mezinárodní lyžařské federace dalo totiž na kongresu ve slovinské Portoroži přednost japonskému Sapporu. Pro Liberec, Jablonec nad Nisou, Janov nad Nisou a Bedřichov to znamená třetí porážku v řadě. V únoru 2003 bude šampionát ve Val di Fiemme, o dva roky později pak v Oberstdorfu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ještěd | Foto: www.ceské hory.cz

Při třetí kandidatuře už si Severočeši věřili. O to větší bylo zklamání předsedy SKI 2007 a primátora Liberce Jiřího Kittnera: "Musím říci, že jsme doufali, že to napotřetí vyjde. Ale, bohužel, zvítězilo Sapporo." Poměr hlasů zněl nakonec 10:7 pro Japonce. Tato těsná porážka umocnila i zklamání prezidenta Svazu lyžařů České republiky Romana Kumpošta. "Je to škoda, protože to bylo opravdu těsné a šance na získání pořadatelství byla obrovská," myslí si Kumpošt.

Co bylo nakonec rozhodujícím faktorem? Podle Romana Kumpošta peníze: "Sapporo je opravdu ekonomicky velice silný kandidát a v tento okamžik dokáže nabídnout očividně více." Na druhou stranu ve prospěch severních Čech hovořila kratší vzdálenost, kterou by cestou na šampionát museli lyžaři urazit. Nic naplat - japonská ekonomika je přece jenom silnější než ta Česká.

Už samotné náklady na kandidaturu byly vysoké. Zvláště, když se "SKI 200x" ucházelo o pořadatelství třikrát za sebou. A pokaždé muselo třeba složit jistinu u Mezinárodní lyžařské federace. "I s ní nás vyšla jedna kandidatura na deset miliónů korun," upřesňuje Jiří Kittner.

Oněch 30 miliónů ale nepřišlo vniveč. Přece jen něco se na severu Čech muselo změnit, takže kandidatura asi prospěla. "A nejen jemu," je si jistý Roman Kumpošt, "Česká republika i Svaz lyžařů získaly obrovkou prestiž. Myslím, že se to odrazí už na tom, že nám budou pravidelně přidělovány Světové poháry." Hned v další sezóně se chystají na SP do Česka skokani, běžkaři, sdruženáři a premiérově také akrobaté. Jestli se ale pokusí severní Čechy opět kandidovat na pořadatele mistrovství světa v klasických disciplínách zatím nikdo neví.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme