Na tenisovém Australian Open jdou dál Ulihrach, Zíb i Tabara

Trio českých tenistů Bohdan Ulihrach, Tomáš Zíb, Michal Tabara a z žen Denisa Chládková dnes úspěšně zvládli své úvodní zápasy na Australian Open a mohou se těšit na druhé kolo. S prvním grandslamovým turnajem sezony se naopak nečekaně rozloučila česká jednička Iveta Benešová, vyřazena byla rovněž Zuzana Ondrášková.

Bohdan Ulihrach | Foto: ATP tenis

Zíb nepovolil Wang Jeu-cuovi z Tchaj-wanu ani set a poprvé vyhrál zápas v hlavní soutěži grandslamového turnaje. Dokázal to až na sedmý pokus. Nejvíce práce měl Zíb s devatenáctiletým soupeřem, který dostal od pořadatelů divokou kartu, v prvním setu. Český hráč za stavu 6:5 nevyužil první setbol a v následném tie-breaku prohrával už 3:5, ale nakonec zkrácenou hru přece jen získal poměrem 7:5. V druhém kole Zíba čeká třináctý nasazený Tommy Robredo ze Španělska.

Ulihrach dokázal v prvním kole odolat 208 cm vysokému tvrdě servírujícímu Ivu Karlovičovi. Chorvat sice nastřílel 26 es, ale český tenista přesto dokázal vyhrát ve třech setech. Druhé kolo grandslamového turnaje si zahraje znovu po roční pauze. "Na dělovém servisu založený styl soupeře mě i přes výhru celkem otrávil. Takhle lze těžko poznat, zda mám formu," řekl po utkání Ulihrach a vtipkoval, že se na kurtu sešli dva nejhorší hráči pavouka. "A šťastnější vyhrál," ušklíbl se Ulihrach, jehož dalším soupeřem bude podle očekávání Rus Marat Safin.

Stoprocentní úspěšnost českých tenistů v první den turnaje dokonal Tabara. Pětadvacetiletý tenista porazil Švéda Thomase Enqvista 3:1 na sety. "Trenér mi říkal, že mám na něj ideální hru, ať zkouším trpělivě vyběhat míče a uvidí se - buď prohraju nula tři, nebo ho klidně můžu porazit. Naštěstí vyšla varianta číslo dvě," řekl Tabara, jenž se v druhém kole utká s nasazeným číslem 29 Taylorem Dentem ze Spojených států.

Zklamáním skončilo první kolo v Melbourne pro Benešovou. Semifinalistka z turnaje v Hobartu byla poprvé na grandslamu nasazená, ale jako dvaatřicítka prohrála s Anou Ivanovičovou. V duelu s hráčkou ze Srbska a Černé Hory ji dělily dva míče od výhry. Po vyhrané první sadě v druhé vedla 6:5 a 30:15. "Jsem naštvaná, ale nedá se říct, že bych to nějak pokazila. Soupeřka zahrála velmi dobře a navíc měla štěstí," řekla Češka. Ztracený set zamával s její psychikou a v rozhodující třetí sadě rychle prohrávala 0:3. "To se těžko otáčí. Je to zklamání. Určitě jsem věřila v lepší výsledek," řekla Benešová.

Do druhého kola tak dnes postoupila z žen jen Chládková. Šestadvacetiletá hráčka zdolala Chorvatku Silviji Talajaovou. "Podle představ to určitě nebylo, ale zaplaťpánbůh jsem se k postupu prokousala," oddechla si Chládková. V příštím kole změří síly s Američankou Amy Frazierovou. "Není to úplně nejhorší los, určitě mám šanci. Musím však rozhodně zpřesnit hru," doplnila.

Vlastimil Vlášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít