Nagano strhlo emoční vlnu, vzpomíná dlouholetý šéf olympioniků Jirásek. Slaví osmdesátiny

V mládí bydlel na internátu v Poděbradech s Václavem Havlem. Poté na škole vystudoval lékařství a 16 let vedl Český olympijský výbor, a když zrovna neúřadoval, léčil pacienty v nemocnici coby ortoped. Milan Jirásek slaví 80. narozeniny

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Jirásek | Foto: Jan Sklenář

Také u československého běžeckého lyžování působil nejprve jako doktor, později byl zvolen třeba do předsednictva Mezinárodní lyžařské federace. Kromě toho ale stále pracoval jako ortoped a léčení se nevzdal, ani když se stal šéfem Českého olympijského výboru.

„Z funkcionaření v lyžování jsem byl zvyklý, že se to odbývá po pracovní době a o víkendech. V ČOV už to bylo trošku jiné, tak jsem zmenšil úvazek v nemocnici o 1 den v týdnu, pak jsem musel přestat sloužit noční služby,“ říká Milan Jirásek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kariéru Milana Jiráska připomněl reportér ČRo Martin Charvát

Cení si, že za jeho působení v čele ČOV vznikla v Česku tradice olympiád dětí a mládeže, nebo že na seniorské olympijské hry se dostali i čeští sportovci, kteří nepatří k výkonnostní špičce.

Jako předseda se pak radoval z historických sportovních úspěchů. „Vrchol emocí bylo Nagano. Když padl vítězný gól, strhla se emoční lavina v každém, kdo byl přítomen. Když je mi nějak ouvej a pustím si video s tím vítězným zápasem, mám slzy v očích a dojímá mě to,“ přiznává čerstvý osmdesátník.

Znovuzvolený Kejval chce olympioniky sponzorovat po celé čtyři roky. Inspiraci hledá u Britů

Číst článek

V čele českého olympijského výboru skončil po Hrách v Londýně. Zpětně lituje, že se za jeho působení zanedbávala práce s trenéry.

To se i za pomoci kampaní napříč sporty snaží napravit jeho následovník Jiří Kejval, který byl při čtvrteční volbě znovuzvolen na další 4 roky.

Podle Jiráska před ním budou stát jiné hrozby. „Situace ve sportu jako takovém je vždy vyhraná. Je to takový fenomén, že nemůže prohrát. Ale na té nejvyšší úrovně jsou a budou problémy. Zanáší je tam obchodní pojetí a zneužívání sportu. Podněcuje to podvody při sázení, doping, korupci,“ tvrdí Milan Jirásek.

Martin Charvát, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme