Němečtí sportovní lékaři žádají zrušení B-vzorků u dopingových kontrol

Německá společnost pro sportovní medicínu a prevenci požaduje zrušení B-vzorků při dopingových kontrolách. Členové společnosti, která sdružuje na 11.000 lékařů, je považují za anachronismus v boji proti užívání zakázaných látek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř | Foto: Fotobanka stock.xchng

"B-vzorky pouze zvyšují dvě věci - právní nejistotu v boji proti užívání zakázaných látek a příjmy advokátů," konstatoval ironicky specialista z Ulmu Jürgen Steinacker. Ten mimo jiné kritizuje, že B-vzorky moči často létají i tři týdny po světě sem a tam, a to bez náležitého chlazení.

Německá národní antidopingová agentura NADA tomuto tvrzení oponuje. Její mluvčí Ulrike Spitzová zdůrazňuje, že vzorky A i B jsou zasílány společně a že pro jejich přepravu platí přísné standardy.

Hans Geyer z antidopingové laboratoře v Kolíně si myslí, že zrušení B-vzorků je krokem zpátky a pohrdáním právy sportovců. Jürgen Steinacker ale upozorňuje na to, že analýzy B-vzorků vedou často k mylným závěrům. "Například hormon EPO se dá v nechlazeném vzorku zjistit pouze týden po odběru," vysvětluje Steinacker.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme