Nepleťte si Jana s Danem

Když najdete na internetové stránce ATP profil tenisty Jana Vacka, mnoho se z něj nedozvíte. Žádné foto, jen datum narození, momentální postavení na žebříčku, a že hraje pravou rukou. A také to, že za celou kariéru vydělal 91 tisíc amerických dolarů, z toho 55 tisíc v letošním roce. Přitom už není žádným mladíčkem, v květnu mu bylo 25 let. Do US Open ale Jan Vacek odehrál na okruhu ATP v hlavní soutěži 5 zápasů. Zvítězil v jediném, v Kitzbühlu nad Maročanem El Aynaouim. Není divu, že když tenisoví příznivci vidí jméno Vacek, spojí si ho spíše s Danem, který kdysi dokonce pošilhával po první světové dvacítce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autoři webových stránek posledního grandslamového turnaje roku si dali tu práci a posbírali údajů více. Můžete se na ní dokonce podívat, jak Jan Vacek vypadá. Jakoby tušili, že neznámý z Česka, který se do hlavní soutěže musel prokousat kvalifikací, může potrápit slavného Brita Tima Henmana. Moc nechybělo a Vacek mohl devátého nasazeného senzačně vyřadit, i když prohrával 0:2 na sety. "Začátek byl dost příšerný, byl jsem dost nervózní. Taky jsem měl problémy zvyknout si na kurt, protože kvalifikaci jsem hrál na jiném. V tom mají nasazení hráči výhodu, mohou trénovat na všech třech velkých dvorcích, které tady jsou. Ale to, co jsem předváděl od třetího setu, to bylo prakticky moje momentální maximum na tvrdém povrchu," hodnotil český tenista svůj teprve druhý grandslamový zápas.

Henman po zápase přiznal, že mu spadl kámen ze srdce a dodal: "Nejhůř mi bylo v pátém setu, když jsem při svém podání za stavu 2:3 prohrával 0:30. Musel jsem využít všechny své zkušenosti a spoléhat naopak na jeho nezkušenost." Vacek souhlasil, že šlo o rozhodující okamžik utkání: "V tom gemu on nezahrál nic zvláštního, já jsem to spíš zkazil. Tam byla moje šance. Nevyužil jsem ji a další už jsem nedostal."

To, že Henman bude mít s Janem Vackem, 107. hráčem světa, tolik práce, čekal málokdo. Britský tenista si sice na tiskové konferenci stěžoval na bolesti žaludku, které mohly ovlivnit jeho výkon, ale zároveň ocenil hru svého soupeře: "Na téhle úrovni musíte očekávat, že protivník dovede hrát tenis a on se dnes vypjal k mimořádnému výkonu." Pro český tenis by bylo jen dobré, kdyby Jan Vacek takových povedených zápasů sehrál co nejvíce. A se šťastnějším koncem.

Petr Souček, Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme