Neumannová byla na závěr nejrychlejší, celkově skončila pátá

Novinka běžeckého lyžování, seriál Tour de Ski, zná své první vítěze. Po závěrečných závodech volnou technikou v italském Val di Fiemme zvítězili Finka Virpi Kuitunenová a Němec Tobias Angerer. Kateřina Neumannová zvládla volnou desítku nejrychleji ze všech závodnic, celkově jí to stačilo na páté místo. Mezi muži byl z českých běžců nejlepší třináctý Jiří Magál.¨

Kateřina Neumannová

Kateřina Neumannová | Foto: Tereza Hanzlová

Neumannová ztratila na vítěznou Finku minutu a 24 sekund. Kuitunenová si za vítězství v Tour de Ski připsala 400 bodů do Světového poháru a upevnila si vedení v celkovém pořadí seriálu. Zároveň získala rekordní prémii téměř dva miliony korun. Neumannová na ni v průběžném pořadí SP ztrácí už 390 bodů a vzdaluje se jí sen o celkovém triumfu v elitním seriálu.

Prvních patnáct lyžařek v průběžném pořadí Tour dnes vyráželo Gundersenovou metodou s odstupy, které se vytvořily po předchozích pěti závodech. Vedoucí Kuitunenová měla náskok 1:39,5 minuty před krajankou Saarinenovou a bezpečný odstup od svých pronásledovatelek si udržela až do konce. Nezničilo ji ani vražedné závěrečné stoupání dlouhé 3,5 kilometru po sjezdovce, které mělo místy až třicetiprocentní sklon. "Bylo to obrovsky těžké, nic takového jsme nikdy nejely," komentovala trať Neumannová. Nakonec se zapojila do velkého boje o druhé místo, i když vyrážela na trať jako osmá v pořadí. Krátce po startu vytvořila silný tandem se Ševčenkovou a společně se posunovaly startovním polem kupředu. V náročném stoupání měla více sil ukrajinská lyžařka, která se krátce před cílem pohybovala dokonce na druhé pozici, ale heroickým finišem se před ni dostala Björgenová. Česká olympijská vítězka z Turína se rovněž v závěru snažila vystupňovat tempo, ale navzdory nejrychlejšímu dnešnímu času ze všech závodnic zůstala pátá. Další česká reprezentantka Kamila Rajdlová obsadila v konečném účtování dvacátou pozici, Helena Erbenová skončila šestatřicátá a na body už nedosáhla.

Angerer jako lídr šestidílného seriálu vyrazil na trať s patnáctivteřinovým náskokem před Norem Simenem Östensenem. Ten ho záhy dojel a několik kilometrů jeli společně, ale v náročném stoupání po sjezdovce německý lyžař norského soupeře utrhl a v sólovém úniku si dojel pro vítězství. Získal tak stejnou prémii a body do Světového poháru jako ženská vítězka. Až na druhou příčku se nečekaně prosadil Alexandr Legkov, který vyjížděl jako desátý o dvě minuty a třináct sekund později než Angerer. V samém závěru vystupňoval tempo a nakonec s výjimkou německého lyžaře porazil všechny soupeře. Magál udržel třináctou pozici, která mu patřila už po předchozích pěti částech Tour. Jeho ztráta na vítězného Angerera se zvýšila o šest sekund na konečných 2:37,5 minuty. Při absenci rekonvalescenta Lukáše Bauera a nemocného Martina Koukala se žádný další Čech do bodované třicítky nedostal. Milan Šperl skončil jednačtyřicátý a Dušan Kožíšek o sedm příček za ním.

Výsledky - 10 km volně a zároveň konečné pořadí Tour de Ski:

1. Kuitunenová (Fin.) 36:36,7, 2. Björgenová (Nor.) -1:17,7, 3. Ševčenková (Ukr.) -1:20,5, 4. Saarinenová (Fin.) -1:22,3, 5. Neumannová -1:24,3 , 6. Majdičová (Slovin.) -1:51,7, 7. Steiraová (Nor.) -1:53,6, 8. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) -1:58,7, 9. Skofterudová (Nor.) -2:24,0, 10. Bauerová (Něm.) -2:42,1, ... 20. Rajdlová -5:29,7, 36. Erbenová -9:14,0

Výsledky - 11 km volně a zároveň konečné pořadí Tour de Ski:

1. Angerer (Něm.) 33:39,5, 2. Legkov (Rus.) -46,3, 3. Östensen -50,0, 4. Northug -1:06,6, 5. Hetland (všichni Nor.) -1:09,6, 6. Göring (Něm.) -1:18,9, 7. Jauhojärvi (Fin.) -1:24,4, 8. Dementěv (Rus.) -1:32,1, 9. Filbrich (Něm.) -1:34,1, 10. Pankratov (Rus.) -1:46,0, 11. Estil (Nor.) -1:56,3, 12. Širjajev (Rus.) -2:17,9, 13. Magál -2:37,5, ...41. Šperl -9:43,2, 48. Kožíšek -11:33,6