Neumannová vybojovala v Turíně stříbro ve skiatlonu

Česká výprava získala na zimních olympijských hrách v Turíně první medaili. Druhý soutěžní den ji vybojovala běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová ve skiatlonu na 7,5 kilometru klasicky a 7,5 km volně, když nestačila jen na Estonku Kristinu Šmigunovou. Třetí skončila Ruska Jevgenija Medveděvová-Abruzovová. Kateřina Neumannová tak do své sbírky přidala pátou olympijskou medaili, ta nejcennější zatím české reprezentantce chybí.

Kateřina Neumannová | Zdroj: ČTK

Úřadující mistryně světa z Oberstdorfu na volné desítce Neumannová se pohybovala po celý průběh závodu v čele a zaútočila v bruslařské části. Asi kilometr před cílem bylo jasné, že o zlato se poperou už jen dvě lyžařky - vedoucí Neumannnová a Šmigunová. V závěru osvědčila osmadvacetiletá estonská závodnice své sprinterské kvality a získala své premiérové olympijské zlato. Neumannová měla po závodu smíšené pocity, což potvrdila také v rozhovoru oro Radiožurnál: "Samozřejmě je to olympijská medaile, ale naši hymnu nehráli," vystihla Neumannová své pocity.
V závodu se podle Neumannové moc netaktizovalo:"Jelo se velice rychle celou cestu a v bruslařské části odpadávala jedna soupeřka za druhou, takže nebylo to příliš o taktice, jen na konci se možná dalo jet trochu jinak. Ale to je věc názoru. My jsme byli s trenérem domluveni, že když budu mít sílu, tak to zkusím na konci roztrhat. Podařilo se to, až na Šmigunovou," dodala smutně Neumannová.

00:00 / 00:00

Zimní olympijské hry 2006 Turín. Rozhovor Tomáše Kohouta s Kateřinou Neumannovou

Neumannová v mrazivém slunečném počasí zopakovala svůj výsledek ze Světového poháru na stejné trati z loňského roku. Tehdy nestačila na Norku Steiraovou, která dnes skončila čtvrtá. Za zisk stříbra dostane nejlepší česká běžkyně všech dob půlmilionovou prémii od Českého olympijského výboru. Další dvě Češky se vešly do první třicítky? Iva Janečková doběhla na 23. místě a Helena Erbenová na 29. pozici.

Závod nedokončila vedoucí závodnice Světového poháru Marit Björgenová z Norska. Jedna z největších favoritek doplatila na bronchitidu, se kterou se ještě před závodem potýkala a vzdala ještě před přezouváním lyží.

Ženy - skiatlon (15 km):

1. Šmigunová (Est.) 42:48,7, 2. Neumannová -1,9, 3. Medveděvová-Abruzovová (Rus.) -14,5, 4. Steiraová (Nor.) - 18,1, 5. Paruzziová (It.) -30,2, 6. Scottová (Kan.) -31,9, 7. Savjalovová (Rus.) -35,0, 8. Kowalczyková (Pol.) -36,9, 9. Čepalovová (Rus.) -50,8, 10. Pedersenová (Nor.) -51,8, 11. Majdičová (Slovin.) -53,0, 12. Malachovová-Šiškinová (Kaz.) - 1:11,3, 13. Lassilaová (Fin.) -1:17,4, 14. Ševčenková (Ukr.) - 1:24,9, 15. Norgrenová (Švéd.) -1:29,3, ... 23. Janečková -2:44,8, 29. Balatková-Erbenová -3:08,3.

Marika Táborská, Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít