Nor Björndalen a Němka Dislová jsou mistry světa v biatlonovém sprintu

Norský biatlonista Ole Einar Björndalen se stal mistrem světa ve sprintu. V rakouském Hochfilzenu o 10,5 vteřiny porazil Němce Svena Fischera, bronzovou medaili získal Ilmars Bricis z Lotyšska. Nejlepších z českých biatlonistů Tomáš Holubec díky bezchybné střelbě obsadil patnáctou příčku. Mezi ženami kralovala Němka Uschi Dislová, Kateřina Holubcová skončila 18.

Ole Einar Björndalen

Ole Einar Björndalen | Foto: Salt Lake 2002

Do bodované třicítky se vešel mezi muži i Roman Dostál, který navzdory třem střeleckým chybám skončil osmadvacátý. Michal Šlesingr a Zdeněk Vítek se umístili na rozhraní páté a šesté desítky.

Björndalen - pětinásobný olympijský vítěz, který se nedávno zúčastnil světového šampionátu v klasickém lyžování, i v Hochfilzenu potvrdil suverenitu na sprinterské trati. Stejně jako Fischer sice minul jeden z terčů na první střelbě, ale díky druhému nejlepšímu běžeckému výkonu vyhrál pátý sprint ze šesti, jichž se v této sezoně zúčastnil. Třetí skončil překvapivě Lotyš Bricis. Čtyřiatřicetiletý biatlonista zásluhou bezchybné střelby o 2,3 vteřiny porazil čtvrtého Sergeje Čepikova z Ruska a po bronzu z mistrovství světa v roce 2001 ve slovinské Pokljuce získal druhý cenný kov z velké akce.

Mistryní světa je německá závodnice Uschi Dislová, která získala díky bezchybné střelbě a kvalitnímu běhu ve 34 letech své první individuální zlato. Dvojnásobná olympijská vítězka a čtyřnásobná mistryně světa ze štafet měla do dneška z vrcholných akcí v soutěžích jednotlivkyň na kontě šest stříbrných a dvě bronzové medaile. Zkušená německá biatlonistka vděčí za své vytoužené zlato skvělé závěrečné části po druhé střelbě. Na tomto mezičase vedla Zajcevová o 15 sekund, do cíle však přijela o 3,5 sekundy později než Dislová. Zubrilovová ztratila již 26 sekund. Kateřina Holubcová měla dnes potíže se zbraní na první střelbě, zvládla ji nicméně bezchybně, vstoje ale jednou minula na druhé položce a na vítěznou Dislovou ztratila téměř minutu a půl.

Výsledky:

Muži - sprint na 10 km: 1. Björndalen (Nor.) 24:37,5 min. (1 tr. okruh), 2. Fischer (Něm.) -10,5 (1), 3. Bricis (Lot.) -24,0 (0), 4. Čepikov -26,3 (1), 5. Kruglov (oba Rus.) -34,1 (0), 6. Greis -41,9 (1), 7. Gross (oba Něm.) -49,4 (1), 8. Bergman (Švéd.) -51,2 (1), 9. Sikora (Pol.) -51,5 (1), 10. Defrasne (Fr.) -53,5 (1), ...15. Holubec -1:09,4 (0), 28. Dostál -1:34,7 (3), 59. Šlesingr -2:25,4 (2), 62. Vítek (všichni ČR) 2:29,1 (4).

Ženy - sprint na 7,5 km: 1. Dislová (Něm.) 21:58,6 (0 tr. okruhů), 2. Zajcevová (Rus.) -3,5 (0), 3. Zubrilovová (Běl.) -26,6 (0), 4. Baillyová (Fr.) - 34,1 (2), 5. Liou Sian-jing (Čína) -34,7 (1), 6. Pylevová -43,8 (1), 7. Bogalijová (obě Rus.) -49,0 (2), 8. Chvostěnková (Ukr.) - 53,2 (1), 9. Baverelová-Robertová (Fr.) -1:03,7, 10. Olofssonová (Švéd.) -1:09,5 (1), ...18. Holubcová -1:29,1 (1), 35. Vejnarová -1:56,5 (1), 54. Česneková -3:12,2 (3), 55. Faltusová (všechny ČR) -3:16,3 (2).