Nor Thorkildsen překonal olympijský rekord Železného

Norský oštěpař Andreas Thorkildsen obhájil olympijské zlato z her v Aténách. V Pekingu triumfoval hodem dlouhým 90,57 metru a o 40 centimetrů překonal olympijský rekord Jana Železného z her v Sydney 2000. Svěřenec české oštěpařské legendy Vítězslav Veselý si připsal jediný platný pokus - s výkonem 76,76 metru obsadil poslední dvanácté místo. Stejného umístění dosáhla v soutěži výškařek Iva Straková. Zlato získala Belgičanka Tia Hellebautová, největší favoritka Chorvatka Blanka Vlašičová má stříbr

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andreas Thorkildsen | Zdroj: ČTK

Thorkildsen se v soutěži téměř pravidelně zlepšoval a nakonec vyhrál o téměř čtyři metry před Lotyšem Ainarsem Kovalsem, který si vylepšil osobní rekord na 86,76 metru. Třetí skončil finský mistr světa Tero Pitkämäki (86,16). Veselému se nepovedly první dva hody, které se neměřily. Ani ve třetí sérii se nepřiblížil svému osobnímu rekordu 81,20 metru, kterým do závodu postoupil z pátého místa v kvalifikaci.

Kvalitní podívanou nabídly divákům v Ptačím hnízdě výškařky. O vítězce nakonec rozhodl lepší zápas Belgičanky Hellebautové, která tak přerušila sérii 34 vítězství chorvatské atletky. Obě skočily 205 centimetrů, předloňská mistryně Evropy Hellebautová to zvládla napoprvé, zatímco Vlašičová ke zdolání této výšky potřebovala dva pokusy. Další postupnou výšku 207 centimetrů už Chorvatka nepřekonala. Iva Straková zopakovala na třetí pokus kvalifikační výkon 193 centimetrů a skončila dvanáctá, Romana Dubnová kvůli zranění kotníku odstoupila po zdolání 189 centimetrů.

Obě čtvrtkařské štafety vyhrály favorizované týmy Spojených států, které tak částečně napravily selhání ve sprinterských štafetách.

Ženám zajistila obhajobu prvenství finišmanka Sanya Richardsová, která v závěrečných metrech předběhla Rusku Anastasii Kapačinskou. Vítězství Američanů bylo suverénní - LaShawn Merritt, Jeremy Wariner, David Neville a Angelo Taylor vyhráli v olympijském rekordu 2:55,39 minuty.

Stejně jako etiopská běžkyně Tiruneš Dibabaová vybojoval také její krajan Kenenisa Bekele v Pekingu vytrvalecký double. Po závodě na 10 tisíc metrů dnes ani na poloviční trati nenašel přemožitele a v olympijském rekordu 12:57,82 minuty získal své třetí olympijské zlato v kariéře.

Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme