Norští biatlonisté ovládli poslední den světového šampionátu

Norská reprezentantka Gro Istadová-Kristiansenová překvapivě vybojovala zlato v posledním závodě žen na Mistrovství světa v biatlonu v rakouském Hochfilzenu. Závod žen s hromadným startem vyhrála s náskokem 3,7 vteřiny před Švédkou Annou Carin Olofssonovou. Třetí místo obsadila vedoucí žena Světového poháru Ruska Olga Pylevová. Závod mužů na 15 kilometrů s hromadným startem vyhrál Nor Ole Einar Björndalen. Druhý skončil Němec Sven Fischer a třetí byl Francouz Raphael Poirée. Roman Dostál obsadil dvanácté místo, Michal Šlesingr doběhl jednadvacátý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ole Einar Björndalen | Foto: Salt Lake 2002

Sedmadvacetiletá Norka Gro Istadová-Kristiansenová se dostala do čela závodu na 12,5 kilometru s hromadným startem při třetí střelbě a o prvenství ji nepřipravily ani tři rány mimo terč na poslední položce. Trestná kola totiž musely absolvovat i její nejbližší soupeřky, protože střelbu výrazně ovlivnil silný vítr. Švédka Anna Carin Olofssonová úspěšně svedla boj o druhou příčku s vedoucí ženou Světového poháru Ruskou Olgou Pylevovou a německou reprezentantkou Kati Wilhelmovou. Na překvapivě zbylo až páté místo, protože se před ní dostala Číňanka Liou Sian-jing. Z českých reprezentantek se mohla závodu zúčastnit díky bodovému zisku z pohárového seriálu jen Kateřina Holubcová, ale kvůli zdravotním potížím a celkové únavě do nejatraktivnější disciplíny nenastoupila.

Norský biatlonista Ole Einar Björndalen završil své další galapředstavení čtvrtou zlatou medailí z mistrovství světa. Čtyřnásobný olympijský vítěz v Rakousku nevyhrál jen vytrvalostní závod, v němž narušil jeho suverenitu Roman Dostál. Ve sprintu, stíhačce, štafetě i dnešním závodu s hromadným startem na 15 kilometrů však vynikající běžec Björndalen soupeře neměl. Nezdržely ho ani tři trestné okruhy, a tak se stal prvním mužským závodníkem v historii, který vybojoval na jednom MS čtyři tituly. Druhý dojel do cíle dobře běžící Němec Sven Fischer a až třetí místo zbylo na obhájce titulu Francouz Raphael Poirée. O možné druhé místo jej totiž připravilo škobrtnutí o vlastní hůlku, které pro něj skončilo v závěrečném okruhu téměř pádem. Nečekaný šampion z vytrvalostního závodu Roman Dostál se dnes na závěrečné položce snažil rychle střílet, ale poslední dva terče vestoje netrefil a z osmého místa klesl na konečné dvanácté. Michal Šlesingr po slibném začátku doběhl jednadvacátý.

Výsledky závodu mužů s hromadným startem na 15 kilometrů:

1. Björndalen (Nor.) 40:51,99 (3 tr. kola), 2. Fischer (Něm.) -11,9 (3), 3. Poirée (Fr.) -20,6 (2), 4. Kruglov (Rus.) -27,3 (1), 5. Sikora (Pol.) -30,7 (2), 6. Deryzemlja (Ukr.) -33,2 (2), 7. Gross (Něm.) -34,5 (2), 8. Čepikov (Rus.) -36,7 (2), 9. Bilaněnko (Ukr.) -37,7 (0), 10. Greis (Něm.) -46,1 (2), ...12. Dostál -59,5 (4), 21. Šlesingr (oba ČR) -2:01,3 (3).

Výsledky závodu žen s hromadným startem (12,5 km):

1. Istadová-Kristiansenová (Nor.) 41:40,3 min. (4 tr. kola), 2. Olofssonová (Švéd.) -3,7 (3), 3. Pylevová (Rus.) -8,4 (3), 4. Liou Sian-jing (Čína) -12,7 (4), 5. Wilhelmová (Něm.) -17,7 (3), 6. Kchung Jing-čchao (Čína) -21,2 (4), 7. Henkelová (Něm.) -38,7 (3), 8. Chvostenková (Ukr.) -1:05,4 (3), 9. Baillyová (Fr.) - 1:16,3 (5), 10. Dislová (Něm.) -1:19,0 (6).

Václav Pešička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme