Norští biatlonisté ovládli poslední den světového šampionátu

Norská reprezentantka Gro Istadová-Kristiansenová překvapivě vybojovala zlato v posledním závodě žen na Mistrovství světa v biatlonu v rakouském Hochfilzenu. Závod žen s hromadným startem vyhrála s náskokem 3,7 vteřiny před Švédkou Annou Carin Olofssonovou. Třetí místo obsadila vedoucí žena Světového poháru Ruska Olga Pylevová. Závod mužů na 15 kilometrů s hromadným startem vyhrál Nor Ole Einar Björndalen. Druhý skončil Němec Sven Fischer a třetí byl Francouz Raphael Poirée. Roman Dostál obsadil dvanácté místo, Michal Šlesingr doběhl jednadvacátý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ole Einar Björndalen | Foto: Salt Lake 2002

Sedmadvacetiletá Norka Gro Istadová-Kristiansenová se dostala do čela závodu na 12,5 kilometru s hromadným startem při třetí střelbě a o prvenství ji nepřipravily ani tři rány mimo terč na poslední položce. Trestná kola totiž musely absolvovat i její nejbližší soupeřky, protože střelbu výrazně ovlivnil silný vítr. Švédka Anna Carin Olofssonová úspěšně svedla boj o druhou příčku s vedoucí ženou Světového poháru Ruskou Olgou Pylevovou a německou reprezentantkou Kati Wilhelmovou. Na překvapivě zbylo až páté místo, protože se před ní dostala Číňanka Liou Sian-jing. Z českých reprezentantek se mohla závodu zúčastnit díky bodovému zisku z pohárového seriálu jen Kateřina Holubcová, ale kvůli zdravotním potížím a celkové únavě do nejatraktivnější disciplíny nenastoupila.

Norský biatlonista Ole Einar Björndalen završil své další galapředstavení čtvrtou zlatou medailí z mistrovství světa. Čtyřnásobný olympijský vítěz v Rakousku nevyhrál jen vytrvalostní závod, v němž narušil jeho suverenitu Roman Dostál. Ve sprintu, stíhačce, štafetě i dnešním závodu s hromadným startem na 15 kilometrů však vynikající běžec Björndalen soupeře neměl. Nezdržely ho ani tři trestné okruhy, a tak se stal prvním mužským závodníkem v historii, který vybojoval na jednom MS čtyři tituly. Druhý dojel do cíle dobře běžící Němec Sven Fischer a až třetí místo zbylo na obhájce titulu Francouz Raphael Poirée. O možné druhé místo jej totiž připravilo škobrtnutí o vlastní hůlku, které pro něj skončilo v závěrečném okruhu téměř pádem. Nečekaný šampion z vytrvalostního závodu Roman Dostál se dnes na závěrečné položce snažil rychle střílet, ale poslední dva terče vestoje netrefil a z osmého místa klesl na konečné dvanácté. Michal Šlesingr po slibném začátku doběhl jednadvacátý.

Výsledky závodu mužů s hromadným startem na 15 kilometrů:

1. Björndalen (Nor.) 40:51,99 (3 tr. kola), 2. Fischer (Něm.) -11,9 (3), 3. Poirée (Fr.) -20,6 (2), 4. Kruglov (Rus.) -27,3 (1), 5. Sikora (Pol.) -30,7 (2), 6. Deryzemlja (Ukr.) -33,2 (2), 7. Gross (Něm.) -34,5 (2), 8. Čepikov (Rus.) -36,7 (2), 9. Bilaněnko (Ukr.) -37,7 (0), 10. Greis (Něm.) -46,1 (2), ...12. Dostál -59,5 (4), 21. Šlesingr (oba ČR) -2:01,3 (3).

Výsledky závodu žen s hromadným startem (12,5 km):

1. Istadová-Kristiansenová (Nor.) 41:40,3 min. (4 tr. kola), 2. Olofssonová (Švéd.) -3,7 (3), 3. Pylevová (Rus.) -8,4 (3), 4. Liou Sian-jing (Čína) -12,7 (4), 5. Wilhelmová (Něm.) -17,7 (3), 6. Kchung Jing-čchao (Čína) -21,2 (4), 7. Henkelová (Něm.) -38,7 (3), 8. Chvostenková (Ukr.) -1:05,4 (3), 9. Baillyová (Fr.) - 1:16,3 (5), 10. Dislová (Něm.) -1:19,0 (6).

Václav Pešička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme