Nový král sprintu: Tim Montgomery

Největším úspěchem sedmadvacetiletého Američana Tima Montgomeryho bylo do soboty stříbro z loňského mistrovství světa v Edmontonu. Po pařížském finále Grand Prix se může těšit z titulu nejrychlejšího muže planety, časem 9,78 vylepšil o setinu sekundy světový rekord krajana Maurice Greena. O takovém výkonu se Montgomerymu před závodem ani nesnilo...

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tim Montgomery | Foto: IAAF

Největším úspěchem sedmadvacetiletého Američana Tima Montgomeryho bylo do soboty stříbro z loňského mistrovství světa v Edmontonu. Po pařížském finále Grand Prix se může těšit z titulu nejrychlejšího muže planety, časem 9,78 vylepšil o setinu sekundy světový rekord krajana Maurice Greena. O takovém výkonu se Montgomerymu před závodem ani nesnilo... "Bylo docela chladno, je konec sezóny, ale přišlo to." smál se Montgomery nevěřícně a dodal: "Když jsem odcházel z pokoje, netušil jsem, co se stane. A nevěděl jsem to ani při rozcvičování." Měl i kus potřebného štěstí. Vítr foukal do zad maximální povolenou silou dvou metrů za sekundu. Famózní byla také Montgomeryho startovní reakce - 104 tisíciny sekundy.

Stovka mužů se na stadiónu Charlety v Paříži běžela hned poté, co se na stejné vzdálenosti utkaly ženy. A možná i to pomohlo Timovi Montgomerymu ke světovému rekordu. Běžel v dráze číslo pět jako Marion Jonesová. Řekl si: "Proč to nezkusit jinak? Je konec sezóny, závody mám za sebou, zkusím její startovní pozici." S bloky ani nehnul, vyběhl stejně jako ona a vyplatilo se mu to.

Teď už bývalý světový rekorman - Maurice Greene - sledoval vše kvůli nachlazení jenom z tribuny. Také proto musel Tim Montgomery změnit jindy obvyklou taktiku: "Snažil jsem se zaměřit na Dwaine Chamberse a Kobeho Millera. Prostě jsem se do toho opřel. Na třiceti metrech jsem vedle sebe nikoho neviděl. Sklonil jsem se a běžel a běžel... Chtěl jsem si vyvořit náskok na Chamberse a byl z toho světový rekord."

A chcete ještě jednu perličku? Před závodem dal manažer Charles Wells Montgomerymu startovní číslo. Místo sedmdesátdevítky dostal Američan devětaosmdesátku. Číslo přelepil a svému manažerovi řekl: "Když zaběhnu 9,79 tak to bude dobré." Wells jen ironicky poznamenal: "Ano, jistě ... !" Bylo to dokonce 9,78.

Další z lidských limitů padl. Je podle Tima Montgomeryho nějaká hranice, za kterou nelze jít? "Limit není, světové rekordy jsou proto, aby byly přokonány. Znovu a znovu. Kromě času 19,32!" složil nový světový rekordman poklonu Michaelu Johnsonovi, který drží světový rekord v běhu na 200 metrů.

Petr Souček, Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme