Odborníci zvolili králem Valentu, veřejnost Neumannovou

Medailisté z olympiády v Salt Lake City se podělili o ceny pro nejlepší tuzemské lyžaře. Olympijský vítěz Aleš Valenta vyhrál v anketě o Krále bílé stopy u odborníků, zatímco běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová se stala jedničkou v očích veřejnosti. Anketa se uskutečnila po roční pauze. Předminulý rok vyhrál sdruženář Ladislav Rygl.

Aleš Valenta

Aleš Valenta | Foto: Petr Souček

Akrobat Valenta získal 61 hlasů z dvaadevadesáti, Neumannová obdržela dvacet hlasů. Třetí místo obsadil běžec na lyžích Lukáš Bauer se ziskem pěti bodů. V hlasování veřejnosti získala nejvíce hlasů Neumannová. Bronzovou medailistku ze Salt Lake City volilo 2908 lidí, Valentu o 1752 méně. Třetí skončil travní lyžař Jan Němec.

Ostatní kategorie byly vyhlašovány pouze odbornou porotou, kterou tvořili zástupci médií, lyžařských klubů a členové lyžařského svazu. Aleš Valenta se dočkal dalších dvou ocenění. Vyhrál v kategorii mužů v akrobatickém lyžování a jeho skok - trojné salto s pěti vruty - byl ohodnocen jako výkon roku.

Trenérem roku se stal kouč Kateřiny Neumannové Stanislav Frühauf. Objevem roku zvolila porota skokana na lyžích Jana Mazocha. Nikola Sudová je nejlepší akrobatickou lyžařkou, David Horváth a Petra Elsterová vyhráli mezi snowboardisty. Králi mezi sjezdaři se stali Stanley Hayer a Lucie Hrstková. Pavel Churavý byl vyhlášen nejlepším sdruženářem. V kategorii skokanů zvítězil Jakub Janda o bod před Janem Mazochem. Neumannová byla jedničkou mezi běžkyněmi na lyžích, mezi muži získal toto ocenění Lukáš Bauer. V travním lyžování vyhráli Jan Němec a Sylva Lipčíková.

Výsledky:

Král bílé stopy podle odborné poroty:
1. Valenta (akrobatické lyžování) 61 hlasů, 2. Neumannová 20, 3. Bauer (oba běh na lyžích) 5. Hlasovalo 92 osob

Král bílé stopy veřejnosti:
1. Neumannová 2908 hlasů, 2. Valenta 1156, 3. Němec (travní lyžování) 719. Hlasovalo 8403 osob

Výkon roku:
1. Valenta 75, 2. Neumannová a Němec oba 2, 4. Bauer, štafeta běžkyň na lyžích a Hayer po 1