Ofenzivní sílu zatím Bělorusové nepotvrdili

Po dvou úvodních zápasech kvalifikace ME 2004 by měli mít čeští fotbalisté na kontě plný počet bodů, tak jednoznačně to vidí fanoušci i odborníci. Po sobotním vítězství v Kišiněvě nad Moldavskem se proti nim v Teplicích postaví další ze zemí bývalého Sovětského svazu - Bělorusko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělorusko - vlajka

Bělorusy známe daleko lépe než Moldavsko, už třikrát jsme proti nim po rozpadu federace hráli. V úspěšné kvalifikaci o Euro 1996 jsme je porazili 4:2 v Ostravě a 2:0 v Minsku, naposledy jsme nad nimi zvítězili před pěti lety 4:1 v přátelském utkání v Poděbradech. I v zítřejším teplickém klání jsou čeští fotbalisté velkými favority. Běloruskou sestavu tvoří hlavně legionáři z ruské a ukrajinské ligy, ale také několik borců ze západoevropských soutěží. Nejznámějším z nich je zkušený hráč italské Piacenzy Sergej Gurenko, běloruský rekordman v počtu mezistátních zápasů, nasbíral jich už padesát šest.

Největší síla současného běloruského týmu je prý v útočném pojetí, což v posledních kvalifikačních zápasech proti Nizozemsku a Rakousku vypozoroval i spolupracovník Brücknerova realizačního týmu Miroslav Jirkal. "V útoku mají velké individuality. Kutuzov hraje pravidelně ve Sportingu Lisabon, Hleb ve Stuttgartu a proti nám nastoupí i Romaščenko z turecké ligy. Je tam jasná soustředěnost na útočnou fázi, kterou ale trochu brzdí chyby v obraně. Ty byly patrné třeba nyní proti Rakousku. Individuální a taktické hrubky Bělorusů trestali Rakušané z brejků."

V zápasech, ve kterých Miroslav Jirkal Bělorusko viděl, se ale svěřenci trenéra Malofejeva střelecky vůbec neprosadili, Nizozemsku podlehli 0:3 a Rakousku 0:2. Čekají tedy nejen na první kvalifikační body, ale i na první gól. Jirkal poví Brücknerovi, jak by ho chtěli dosáhnout. "Používají hlavně pasy do volných prostorů a tohle přenášení hry je velmi účinné. Předváděli to jako v Nizozemsku, tak i nyní proti Rakousku," vyzdvihuje ze svých poznámek trenér Jirkal.

Už několik výsledků z poslední doby naznačilo, že Bělorusko není dobré podceňovat. V poslední kvalifikaci o světový šampionát v Japonsku a v Koreji skončili Bělorusové jen dva body za druhým místem, když porazili Polsko a Norsko. A ani Nizozemci na něj nemají dobré vzpomínky - vždyť jejich prohra v Minsku v pětadevadesátém tehdy výrazně pomohla do Anglie právě českému týmu, pozdějšímu vicemistrovi Evropy.

I Miroslav Jirkal si všiml, že proti Česku se na teplických Stínadlech postaví silnější protivník než bylo v sobotu Moldavsko, byť mu bude chybět vyloučený obránce Luchvič. "Tahle absence zamotala trenéru Malofejevovi hlavu, Luchvič patřil k nejlepším hráčům. Ale jinak mají Bělorusové ohromnou motivaci, protože jsou zatím z prvních dvou výsledků zklamáni. A v Teplicích budou chtít reputaci napravit," uzavřel Jirkal.

Miroslav Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme