Na patnáctistovce bere zlato Nor Ingebrigtsen. Hassanová vyhrála desítku, v Tokiu má třetí medaili

V běhu na 1500 m na hrách v Tokiu zvítězil Nor Jacob Ingebrigtsen a v olympijském rekordu 3:28,32 jasně porazil keňského mistra světa Timothyho Cheruiyota. Sifan Hassanová z Nizozemska vyhrála běh na 10 000 metrů a získala v Tokiu druhé vytrvalecké zlato.

Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nor Jacob Ingebrigtsen vítězí v olympijském běhu na 1500 metrů

Nor Jacob Ingebrigtsen vítězí v olympijském běhu na 1500 metrů | Foto: LUCY NICHOLSON | Zdroj: Reuters

Patnáctistovka mužů se běžela nečekaně rychle bez velkého taktizování. Už v semifinále Abel Kipsang z Keni vylepšil olympijský rekord.

Dvojitá medailová radost v oštěpu. Vadlejch bere z tokijského finále stříbro, Veselý má bronz

Finále bylo ještě rychlejší a staral se o to hlavně Cheruiyot, který chtěl soupeře setřást ostrým tempem. Dvacetiletý mistr Evropy Ingebrigtsen se ho však držel a ve finiši ho hladce předstihl.

Nejmladší z rodinného klanu se koncentroval jen na tuto trať, přestože i na 5000 metrů má evropský rekord. Cheruiyotovi oplatil prohru z mimořádně rychlé olympijské generálky v Monaku. Třetí doběhl Brit Josh Kerr a navázal na dva triumfy slavného krajana a šéfa světové atletiky Sebastiana Coea.

Hassanová doplnila svůj zlatý olympijský double, což zatím dokázala jen Tiruneš Dibabaová z Etiopie v Pekingu v roce 2008. Stříbro získala překvapivě Kalkidan Gezahegneová z Bahrajnu, třetí doběhla světová rekordmanka Letesenbet Gideyová z Etiopie.

Hassanová se rozběhla opatrně jako poslední a dlouho se držela v závětří podobně jako na poloviční trati. O zrychlení se v polovině závodu postarala Gideyová a za ní se udržela jen trojice běžkyň. Rostoucímu tempu podlehla Keňanka Helen Obiriová, stříbrná z pětky doběhla čtvrtá, přestože si zlepšila osobní rekord.

Gideyová marně vyzývala soupeřky, aby ji v čele vystřídaly. Hassanová, která na rozdíl od čerstvé konkurentky absolvovala během devíti dnů šest závodů, šetřila síly na svůj pověstný finiš. Vyčerpanou Gideyovou předstihla v cílové rovince i Gezahegneová.

Hassanová tak svůj plán tří zlatých medailí splnila ze dvou třetin. Desítku vyhrála stejně jako na posledním mistrovství světa, kde také porazila Gideyovou. Jen na 1500 metrů, své nejoblíbenější trati, na níž před lety nejdříve vstoupila do světové špičky, se musela spokojit s bronzem.