Oceněný Železný: V historii jsou tady tak mimořádné osobnosti, že by tu mohlo stát sto lidí

Čtyři osobnosti ocenil Český olympijský výbor během pondělního koncertu Mistři mistrům ke 120. výročí svého vzniku. In memoriam se pocty dočkali gymnastka Věra Čáslavská a olympionik a sokol František Pecháček. Slavnostní plaketu pak osobně převzal veslař a předseda Českého klubu olympioniků Oldřich Svojanský a také trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný. | Zdroj: Profimedia

„Úplně dobře nechápu, proč zrovna já mám být oceněný, i když vím, že tři olympijská vítězství jsou postavená vysoko. V historii jsou tady ale tak mimořádné osobnosti, že by tu mohlo stát sto lidí,“ řekl Radiožurnálu Železný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čtyři osobnosti ocenil Český olympijský výbor během pondělního koncertu Mistři mistrům ke 120. výročí svého vzniku. Osobně plaketu převzal trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný. Více v reportáži Lukáše Michalíka

Samotný legendární atlet sice oprávněnost své nominace ve Dvoraně Rudolfina zpochybňoval, při pohledu na jeho úspěchy to ale od nejlepšího oštěpaře všech dob zní možná až zbytečně skromně. Rodák z Mladé Boleslavi má zlaté medaile ze tří olympijských her v řadě, třikrát se stal rovněž mistrem světa a navíc dodnes drží platný světový rekord.

Železný, Čáslavská, Svojanovský, Pecháček. Olympijský výbor ocenil při oslavě 120 let čtyři osobnosti

Číst článek

Pro mě byla neskutečně významná událost, že jsem se mohl po zranění vrátit v 23 letech zpátky na stadion. Tehdy jsem dostal druhou šanci. Moc lidí mi už nevěřilo, ale to byla ta chvíle, díky níž jsem pak mohl vyhrát olympijské hry,“ připomněl třiapadesátiletý Železný vleklé problémy se zády, které ho v mládí málem stály kariéru.

Nakonec ale zdravotní trable překonal a na atletických stadionech sbíral jednu výhru za druhou. Vedle toho český oštěpař bodoval taky v různých anketách.

Jako zatím jediný Čech se stal v jednom roce nejlepším atletem světa, dvakrát se mu totéž povedlo v rámci Evropy a českým Sportovcem roku byl hned čtyřikrát.

„Když vyhrajete závod, tak vyhrajete sám a je to dané, protože vás nikdo neporazil. V případě nějakého takového ocenění se ale pohledy různí, to neovlivníte,“ vysvětluje rozdíl mezi výhrou na sportovišti a úspěchem v anketách Železný, který se jako ředitel atletického mítinku Zlatá tretra už připravuje na čtvrtek v Ostravě.

Lukáš Michalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme