'Přivítejte hosty z Pchjongjangu.' Pár dní před ZOH se u Soulu našly propagandistické letáky z KLDR

V horách nedaleko jihokorejské metropole Soulu byly o víkendu nalezeny propagandistické letáky, které do země zřejmě vyslal severokorejský režim. Letáky, které byly jen několik dní před začátkem zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu patrně shozeny z horkovzdušného balonu, vybízejí Jihokorejce, aby přivítali na olympiádě „hosty z Pchjongjangu“, informovala v pondělí agentura AP.

Soul (Jižní Korea) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Propagandistický leták s olympijskými maskoty ZOH v Pchjongčchangu | Zdroj: Reuters

KLDR počátkem tohoto roku oznámila, že její delegace se olympijských her zúčastní. Povede ji formálně nejvyšší představitel země Kim Jong-nam.

Na letácích jsou rovněž vyobrazeni olympijští maskoti – bílý tygr a černý medvěd, kteří vybízejí: „Pojďme do Kesongu! Pojďme do Diamantových hor!“

Severní Koreu bude na olympiádě v Pchjongčchangu zastupovat její oficiální nejvyšší představitel

Číst článek

Kesong je název společné korejské průmyslové zóny na severokorejské straně hranice, kterou Jižní Korea uzavřela v roce 2016 v reakci na raketové a jaderné testy KLDR. Podle Soulu využívala Severní Korea devizy z Kesongu na nákup materiálu pro své zbrojní programy.

Také severokorejské letovisko v Diamantových horách bylo pro chudou KLDR v minulosti vítaným zdrojem příjmů, které jí poskytovaly turistické návštěvy Jihokorejců. Tyto návštěvy byly pozastaveny v roce 2008 poté, co byla v této oblasti jedna z jihokorejských turistek zastřelena severokorejským vojákem, když omylem vstoupila do zakázané vojenské zóny.

I jihokorejští aktivisté pravidelně používají horkovzdušné balony k posílání letáků či bankovek přes demilitarizovanou zónu oddělující oba korejské státy do Severní Koreje.

Propagandistický leták s olympijskými maskoty ZOH v Pchjongčchangu | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme