Čeští olympionici dostanou za medaile miliony, sportovci z jiných zemí dokonce nemovitosti

Čeští sportovci zatím na olympijských hrách v Tokiu vybojovali osm cenných kovů. Za čtyři zlaté, tři stříbrné a jednu bronzovou medaili patří zatím Česku 14. příčka v pořadí všech zúčastněných zemí. Národní sportovní agentura na svých stránkách zveřejnila finanční odměny, které sportovcům za vybojované medaile náleží. Olympijští vítězové z jiných zemí obdrží mimo finanční odměny například dům.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kajakář Jiří Prskavec a judista Lukáš Krpálek | Zdroj: Profimedia

Podle tiskové zprávy, kterou NSA zveřejnila na svých oficiálních stránkách, se odměny za medaile od minulé olympiády v Pchjongčchangu nezměnily.

Radost je o to větší, že se nám to povedlo oběma, shodují se zlatí olympionici Prskavec s Krpálkem

Číst článek

Olympijský vítěz si za zlato přijde na 2,4 milionů korun, stříbrný medailista pak na 1,8 a 1,2 milionu obdrží český sportovec, který si na krk v Tokiu pověsil bronzový kov.

„Jsem přesvědčen, že si sportovci zaslouží odměny do poslední koruny. Propagace naší země po celém světě, o kterou se zasloužili olympijští medailisté, má pro Českou republiku nevyčíslitelnou hodnotu,“ okomentoval odměny medailistům předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser.

Schválili jsme odměny sportovcům, kteří na letošních olympijských hrách v Tokiu získají pro Českou republiku medaili.

🥇 2,4 mil. korun
🥈 1,8 mil. korun
🥉 1,2 mil. korun

Tiskovou zprávu najdete zde 👇 agenturasport.cz/vedeni-nsa-sch…

17:45 – 02. 08. 2021

3

Výše odměn je ale výrazně vyšší, než před pěti lety v brazilském Riu. Tam bral jediný zlatý medailista judista Lukáš Krpálek za zlato o 650 tisíc méně, než letos, tedy 1,75 milionu korun.

České deblistky

V případě deblového tenisového páru Kateřina Siniaková - Barbora Krejčíková dostane každá z hráček milion a 590 tisíc korun.

Spolu se třemi stříbrnými medailemi - střelce Davida Kosteleckého, kanoisty Lukáše Rohana a tenisky Markéty Vondroušové a jedním bronzem šermíře Alexandra Choupenitche vyplatí zatím Narodní Sportovní agentura sportovcům dohromady skoro 17 milionů korun.

Totožné prémie byly schváleny i pro medailisty z paralympijských her, které v Tokiu začínají po skončení olympiády - konkrétně 24. srpna.

Nejen peníze, ale i dům

Zajímavostí je srovnání českých sportovců s úspěšnými olympioniky z ostatních států. Například historicky první olympijská vítězka z Filipín, kterou se stala vzpěračka Hidilyn Diazová, dostala od prezidenta své země Rodriga Duterteho slib, že kromě téměř dvaceti milionů korun, obdrží také dům.

Na v přepočtu 13 milionů korun se může těšit i další sportovkyně, která pro svoji zemi vybojovala historické zlato.

Thajská taekwondistka Panipak Wongpattanakitová je pro svůj národ hrdinkou a po příletu na rodný Phuket svému guvernérovi dokonce poděkovala v kleče a svoji zlatou mu na chvíli půjčila, aby si ji pověsil na krk.

Překvapivě bohaté Japonsko je však z pozice hostitelské země olympijských her ke svým reprezentantům při vyplácení medailových odměn mnohem skromnější. Domácí držitel zlaté medaile dostane v přepočtu necelý jeden milion korun.

Medailové pořadí zemí
Země Z S B Celkem
1. Čína 32 21 16 69
2. USA 24 28 21 73
3. Japonsko 19 6 11 36
4. Austrálie 14 4 13 31
5. Velká Británie 13 17 14 44
6. Tým ROV 12 22 18 52
7. Německo 8 8 14 30
8. Jižní Korea 7 3 9 19
9. Francie 6 10 8 24
10. Nizozemsko 6 7 7 20
15. Česká rep. 4 3 1 8
Tabulka je platná k 3. 8. 2021 16:50.
Aktuální medailové pořadí zemí naleznete zde.

Michal Markup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme