Olympijskou vesnici v Tokiu chrání přísná opatření, Češi mají vyhrazenou osmnáctipatrovou budovu

Za jedenáct dní začnou olympijské hry v Tokiu. Do Japonska odletěl před pár dny sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor. A na rozdíl od minulých letních her v Riu si nemůže na nic stěžovat. Tedy kromě přísných hygienických opatření, která olympiádu výrazně ovlivňují.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijská vesnice v Tokiu je chráněna přísnými hygienickými opatřeními | Foto: Stanislav Kogiku / SOPA Images | Zdroj: Reuters

„Klidně se dá říct, že olympijská vesnice je pod kletbou všech opatření,“ říká pro Radiožurnál Martin Doktor. „Nosí se tady všude roušky, ale jinak to vlastně vypadá jako taková klasická olympijská vesnice, tak jak ji známe.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, co říká šéf české olympijské výpravy Martin Doktor o podmínkách v Tokiu

Než se jakýkoliv člověk dostane do vesnice, musí být třikrát otestovaný. Přímo na místě se pak každý den odevzdávají vzorky slin, ze kterých se dělají testy na koronavirus. Před vstupem k přepážce si musí olympionici sundat roušku, nechat si pomocí robota oskenovat obličej a zkontrolovat akreditaci. Až poté jsou vpuštěni na odběry slin.

„Teď tady fungovala jedna překážka asi z padesáti, takže kapacitně jsou zřejmě připravení,“ přibližuje Doktor.

Budova, která bude sloužit výhradně českým sportovcům, má osmnáct pater. Organizátoři přidali na pokoje více televizních obrazovek, aby sportovci mohli sledovat výkony ostatních olympioniků.

Vodní slalomáři už trénují v Tokiu, Japonci na poslední chvíli změnili kritizovanou trať

Číst článek

Čeští sportovci budou mít na olympijských hrách pokoje s výhledem na vodní plochu. Blízko hotelu je také park, kde můžou například u fontány s pěti barevnými kruhy relaxovat. Vzdálenosti mezi jednotlivými stanovišti nejsou veliké.

Sportovci to třeba k jídelně mají zhruba dvě stě metrů. A kdyby se jim nechtělo chodit, můžou využít autonomní vozítka, která jezdí pouze po olympijské vesnici. „Kvůli bezpečnosti ale jezdí tak pomalu, že se v podstatě nevyplatí na ně nastupovat,“ podotýká sportovní ředitel českého týmy.

A aby nedocházelo k přelidnění zejména v jídelnách, jsou všude v olympijské vesnici monitory, které ukazují v procentech obsazenost jednotlivých místností. „Teď je to v pohodě, ale uvidí se především v dalších dnech, jak to bude fungovat. Některé ty procedury jsou až nesmyslné,“ uzavírá Doktor.

32. letní olympijské hry začnou v Tokiu 23. července.

Mikuláš Jáša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme