‚Připravujeme se na olympiádu bez omezení.‘ Doktor zrušil cestu do Tokia, výbor bude jednat

Sportovní ředitel Českého olympijského výboru (ČOV) Martin Doktor v sobotu neodletěl na plánovanou inspekční cestu do dějiště olympijských her v Tokiu. Zrušil ji, protože se chtěl zachovat zodpovědně v současné napjaté situaci kvůli pandemii koronaviru. Ta bude v úterý tématem jednání Mezinárodního olympijského výboru (MOV) se zástupci mezinárodních sportovních federací, uvedla agentura Reuters.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý kanoista Martin Doktor | Foto: Adam Kebrt | Zdroj: Český rozhlas

Koronavirem se po celém světě nakazilo 160 000 lidí a více než 6000 lidí nemoci COVID-19 podlehlo. V zájmu zpomalení šíření nákazy přijala řadu opatření i česká vláda. ČOV do poslední chvíle cestu do Tokia zvažoval, nakonec z ní sešlo.

V Číně už se zase sportuje. V Pekingu proběhly první atletické závody od propuknutí epidemie

Číst článek

„Sice jsme do Tokia nakonec neodletěli, protože se snažíme chovat zodpovědně a ctít pravidla, ale měli jsme v Tokiu zástupce, který absolvoval kromě jiného také návštěvu olympijské vesnice. Zjistil všechny potřebné informace, změřil prostory,“ uvedl Doktor.

Bude hledat náhradní řešení. „Začátkem příštího týdne budeme mít konferenční hovor s naším koordinátorem v Tokiu a jednotlivé body probereme. Nemohli jsme sice vidět propojení sportovišť a transport, ale to se nedá nic dělat. Jedeme dál, připravujeme se na olympijské hry bez jakéhokoliv omezení,“ doplnil Doktor, který bude šéfem české mise v Tokiu.

Hry s otazníkem

Důsledky koronaviru mají projednávat také zástupci MOV s mezinárodními sportovními federacemi. Sportovní svět se totiž v posledních dnech takřka zastavil a rušení turnajů a soutěží má vážné dopady na olympijské kvalifikace.

Kulhavého naděje na olympiádu nejspíš vyhasla. UCI přerušila sezonu, nemá se jak kvalifikovat

Číst článek

Otazník se vznáší i nad osudem samotných olympijských her, i když pořadatelé i MOV stále ujišťují, že největší sportovní akce roku 24. července začne. Úterní jednání na dálku podle MOV nebudou ničím výjimečná. „Tyto hovory budou součástí pravidelného sdílení informací,“ uvedl Mezinárodní olympijský výbor pro agenturu Reuters.

Sportovní ředitel MOV Kit McConnell minulý týden probíral s řadou mezinárodních federací možné změny v olympijských kvalifikacích. Vzhledem k rušení turnajů může být kvalifikační období prodlouženo až do 30. června, k čemuž už sáhli například judisté. Mohou se přerozdělit kvalifikační kvóty nebo odstranit některé podmínky pro účast na OH.

Kvůli koronaviru pořadatelé olympijských her omezí cestu olympijského ohně po prefekturách, které nejvíce poškodilo ničivé zemětřesení a následná vlna tsunami v roce 2011. Šestidenní pouť má od pátku předcházet oficiální štafetě s olympijskou pochodní, která by měla v Japonsku odstartovat 26. března. Olympijský oheň do regionů Fukušima, Iwate a Mijagi zavítá, ale byla zrušena řada s tím souvisejících slavnostních akcí s účastí diváků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme