Bez vlajek, hymny a národních barev. Mezinárodní olympijský výbor je pro návrat sportovců z Ruska

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Na tiskové konferenci po úterním jednání výkonné rady MOV to uvedl prezident MOV Thomas Bach. Ve všech sportech by měly být respektovány jasně dané podmínky pro neutralitu.

Tento článek je více než rok starý.

Lausanne (Švýcarsko) (Aktualizováno: 23:42 28. 3. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach společně se zástupci delegací jednotlivých zemí.

Šéf Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach společně se zástupci delegací jednotlivých zemí. | Foto: Pierre Albouy | Zdroj: Reuters

Návrat by se měl týkat jen jednotlivců, nikoli týmů. Vyloučeni by měli zůstat sportovci, kteří jsou příslušníky armády nebo domácích bezpečnostních složek. Do soutěží by mezinárodní federace neměly připustit ani aktivní podporovatele války na Ukrajině. Tato podmínka se vztahuje nejen na sportovce, ale také na členy realizačních týmů.

Český olympijský výbor sestavil komisi. Chce najít argumenty proti startu ruských sportovců v Paříži

Číst článek

Výbor tak v doporučení nerespektoval postoj zvláštní zpravodajky OSN pro kulturní práva Alexandry Xanthakiové, která je jeho poradkyní. Ta se v minulých dnech nechala slyšet, že by měli zůstat vyloučeni jen pachatelé válečných zločinů na Ukrajině. Účast na mezinárodní sportovní scéně by povolila i sportovcům, kteří sami válčili na ruské straně na Ukrajině.

MOV doporučil, aby se v případě sportovců z Ruska a Běloruska na mezinárodních soutěžích striktně dodržovala absence národních symbolů, hymny a národních barev. To by mělo platit nejen pro samotné sportovce a jejich týmy, ale i celá sportoviště. Ruské a běloruské vlajky by se tak neměly objevit ani v hledišti.

Na základě analýzy, jak sportovní federace dodržují tato doporučení, olympijský výbor rozhodne o účasti neutrálních ruských a běloruských sportovců na nejbližších dvou vydáních olympijských her. Konkrétní termín tohoto rozhodnutí Bach neupřesnil.

S Bachovým tvrzením nesouhlasí viceprezident Mezinárodní biatlonové unie. „My se určitě neztotožňujeme se stanoviskem Thomase Bacha. Dlouhodobě to i říkáme veřejně, jako jedna z mála mezinárodních federací zcela otevřeně. Náš kongres přijal stanovisko, že jsme vyloučili Ruskou a Běloruskou federaci a s tím, že jsme přenesli pravomoc na exekutivu. V případě, že skončí válka můžeme jednat o návratu sportovců. Primární podmínka nastavená pro nás ale není splněná, takže my držíme naše stanovisko. Stanovisko Bacha nás v tomto ohledu poměrně rozladilo,“ říká pro Radiožurnál Jiří Hamza.

Reakce Ruska

Zatímco část veřejnosti vnímá současné kroky MOV k Rusku jako vstřícné, šéf Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov na rozhodnutí reagoval odmítavě. „Současná kritéria MOV jsou porušením lidských práv, jsou diskriminační. U týmů se jedná nejen o diskriminaci na základě pasu, ale také na základě sportovního odvětví. Rozhodnutí výkonného výboru je fraška, jsou porušovány principy MOV a OSN. Požadujeme stejné podmínky pro sportovce ze všech zemí,“ citovala Pozdňakova agentura RIA Novosti Sport.

Bez vlajky

Před úterním doporučením byli Rusové a Bělorusové vyloučeni z většiny sportů. Například Světová atletika minulý týden uvedla, že v dohledné době na tomto přístupu nehodlá nic měnit. Na druhou stranu hráči z Ruska a Běloruska v některých sportech působí.

Třeba v tenise hrají bez vlajky a národních symbolů. V boxu ale mohou startovat pod svými vlajkami, protože mezinárodní federaci IBA vede Rus Umar Kremljov. Česko i další země kvůli tomu bojkotovaly mistrovství světa.

Nejen ze sportovního prostředí, ale také od politiků znějí požadavky, aby nadále platily současné sankce a olympijské hry v Paříži se odehrály bez Rusů a Bělorusů. Proti jejich účasti se v únoru na on-line konferenci postavili ministři sportu a další vrcholní představitelé 35 zemí včetně USA, Německa, Austrálie nebo Česka.

Kličko zkritizoval Mezinárodní olympijský výbor. ‚Bach se vybarvil, je na straně ruských sportovců,‘ říká

Číst článek

Bach razantně odmítl vměšování politiky do sportu, který má být autonomní. „Pokud by vlády převzaly rozhodování, kteří sportovci se mohou účastnit jakých soutěží, byl by to konec světového sportu, jak ho dnes známe,“ řekl.

MOV nadále trvá na sankcích pro ruský a běloruský stát a vládu. Doporučil, aby se v těchto zemí nekonaly žádné mezinárodní sportovní akce a aby žádní vládní představitelé nedostali akreditace nebo pozvání na mezinárodní soutěže.

Bach rovněž vyjádřil solidaritu Mezinárodního olympijského výboru s okupovanou Ukrajinou a připomněl podporu, kterou výbor sportovcům z této země poskytuje. Částku ve fondu solidarity, z něhož za uplynulých 12 měsíců čerpalo podporu minimálně 3000 ukrajinských sportovců a dalších členů olympijské komunity na Ukrajiny, výbor ztrojnásobil na 7,5 milionu amerických dolarů (asi 165 milionů korun).

Karel Janů, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme