Proti sexualizaci sportu. Německé gymnastky v olympijské kvalifikaci vystoupily v celotělovém dresu

Německý ženský gymnastický tým si na nedělní kvalifikaci na olympijských hrách v Tokiu oblékl celotělový úbor namířený proti sexualizaci gymnastiky. Sportovkyně uvedly, že jejich výběr oblečení má ukázat, že ženy si mohou vybrat, v čem chtějí závodit, popsala agentura Reuters.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německé gymnastky na kvalifikaci na olympijských hrách v Tokyu | Foto: Kohei Maruyama | Zdroj: Aflo

Tým složený ze Sarah Vossové, Pauline Schaefer-Betzové, Elisabeth Seitzové a Kim Buiové zahájil své vystoupení na tokijských olympijských hrách v červenobílých dresech skládajících se z trikotu s tříčtvrtečním rukávem a legínů sahajících až ke kotníkům.

Sportovkyně na sobě měly podobné oblečení už během čtvrtečního tréninku. Podle agentury Reuters uvedly, že si celotělový dres mohou vzít znovu během soutěžení.

‚Od počítače tvořím pro celý svět.‘ Češka navrhla olympijské dresy pro sportovce Německa a Izraele

Číst článek

Německý tým vystoupil v úboru zakrývajícím celé tělo už jednou, a to na evropském šampionátu v dubnu. Jejich krok tehdy řada jiných gymnastek chválila.

Standardním oblečením pro gymnastky je trikot, který může být s dlouhými i středními rukávy, případně úplně bez nich.

Oděvy zakrývající nohy jsou v mezinárodních soutěžích povolené, doposud je ale využívaly sportovkyně téměř výlučně kvůli náboženským důvodům, podotýká agentura Reuters.

Podobný protest proti sexualizujícímu oblečení vyjádřil nedávno také norský ženský plážový házenkářský tým, jehož členky si na zápas vzaly kraťasy namísto upnutých vyříznutých bikin, které jsou ve sportu nařízené. Muži přitom podle pravidel mohou nosit tílko a volné kraťasy. Ženám jsou navíc nařízené topy odhalující břicho.

Norské sportovkyně za to dostaly od Evropské házenkářské asociace pokutu 1500 euro (téměř 40 tisíc korun).

btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme