Olympiáda v Tokiu bude i s fanoušky, na stadiony může až 10 tisíc Japonců

Na olympijských hrách v Tokiu budou přítomni domácí fanoušci. Stadiony a haly se budou moci zaplnit z poloviny jejich kapacity a maximální návštěva je stanovena na 10 000 diváků. V pondělí to oznámili pořadatele olympiády, která začne 23. července.

Tokio (Aktualizováno: 14:22 21. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hry v Tokiu se posouvají na příští rok. | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Při největší sportovní akci budou po dohodě organizátorů s Mezinárodním olympijským výborem (MOV) stejná pravidla, jaká v Japonsku platí ode dneška po skončení nouzového stavu kvůli další vlně koronaviru.

Olympionici mají v Tokiu zákaz tělesného kontaktu, organizátoři jim neposkytnou kondomy

Číst článek

Na rozdíl například od Česka mohli i v nouzovém stavu na sportovní akce fanoušci, ale kapacita mohla být zaplněna z poloviny a strop byl na pěti tisících lidech. Nyní se maximální počet zvýšil na deset tisíc fanoušků.

V případě Národního stadionu, který bude hostit ceremoniály, atletické soutěže a některá fotbalová utkání, to znamená, že bude zaplněno necelých patnáct procent z kapacity 68 000 míst.

Na rozdíl například od Česka mohli i v nouzovém stavu na sportovní akce fanoušci, ale kapacita mohla být zaplněna z poloviny a strop byl na pěti tisících lidech. Nyní se maximální počet zvýšil na deset tisíc fanoušků.

Sportovci se tak nemusejí obávat prázdných stadionů, které při vyšších počtech nově nakažených v Japonsku hrozily. Kvůli pokračující pandemii, která si loni vynutila odložení OH, nesmějí na hry fanoušci ze zahraničí.

Japonští zdravotní experti včetně hlavního vládního poradce v otázkách koronaviru Šigerua Omiho v pátek podpořili variantu bez diváků, kterou považují za nejméně riskantní.

Skoro polovina Japonců nesouhlasí

Povolení domácích fanoušků znamená zvýšený pohyb lidí po Japonsku, což by mohlo podle nich vést k opětovnému zrychlení šíření koronavirové infekce. Také čtyřicet procent japonských občanů bylo ve víkendovém průzkumu pro prázdné ochozy.

Pořadatelé a MOV se ale rozhodli jinak. Na olympijských hrách budou platit velmi přísná opatření. K bezpečnosti by měly přispět časté testy a minimalizace kontaktů mezi účastníky, z nichž by měla být většina očkovaná proti koronaviru.

Příjmy z prodeje vstupenek klesnou na méně než polovinu z očekávaných 90 miliard jenů (17,5 miliardy korun), uvedl výkoný ředtiel organizačního výboru Toširó Muto. Organizátoři prodali asi čtyři a půl milionů lístků, přičemž za 840 000 už vrátili peníze.

Kvůli omezení domácích fanoušků bude k dispozici 2,72 milionu vstupenek. Pořadatelé chtějí diskutovat s představiteli Tokia a vládou, kdo ztráty pokryje.

Olympijská bublina bude oddělená od japonské veřejnosti. Japonci, kteří se v jakékoliv roli zapojí do olympijského dění, dostávají očkování mimo běžnou očkovací kampaň. Ta v Japonsku postupuje pomaleji než v jiných vyspělých zemích.

mim, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme