Mezinárodní olympijský výbor schválil 25 ruských a běloruských sportovců, kteří mohou na hry v Paříži

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) schválil první skupinu 14 ruských a 11 běloruských sportovců, kteří mohou jako neutrální startovat pod pěti kruhy v Paříži. Jména v sobotu MOV zveřejnil na webu. Kvůli ruské invazi s podporou Běloruska na Ukrajinu z února 2022 se nesmějí pařížských her účastnit oficiální výpravy těchto zemí ani týmy v kolektivních sportech.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo olympijských a paralympijských her v Paříži 2024

Logo olympijských a paralympijských her v Paříži 2024 | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

MOV v sobotu po hlasování speciální komise oznámil jména prvních 25 sportovců, kteří budou moci naplnit některá ze 41 míst, jež mají tyto země k dispozici v cyklistice, gymnastice, taekwondu, vzpírání a zápasu. Nevyužitá místa budou rozdělena mezi ostatní země.

OBRAZEM: 50 dnů před olympiádou přibyly na Eiffelovku ikonické kruhy. Váží 30 tun

Číst článek

Mezi schválenými sportovci jsou například úřadující olympijský šampion ve skocích na trampolíně Ivan Litvinovič z Běloruska nebo ruský cyklista Alexandr Vlasov, člen elitního týmu Bora-hansgrohe.

Naopak v taekwondu, v němž Rusko v Tokiu získalo dvě zlaté medaile, žádný sportovec schválen nebyl. Jména pro další olympijské sporty budou podle agentury AP následovat v příštích dnech.

Individuální sportovci z Ruska a Běloruska budou moci závodit jako neutrální za splnění podmínek olympijského výboru.

Nesmějí být spojeni s armádními a bezpečnostními složkami, nesmí podporovat ruskou agresi proti Ukrajině a musejí splňovat podmínky Světové antidopingové agentury (WADA). Jejich způsobilost posuzuje tříčlenná komise.

Mezinárodní olympijský výbor už dříve zakázal sportovcům obou zemí účast na nástupu výprav při slavnostním zahájení her 26. července, jež se odehraje na lodích na řece Seině. Sportovci budou ve výsledcích uvedeni se zkratkou AIN označující individuální neutrální sportovce a jejich případné medaile se nebudou započítávat do hodnocení zemí. Na oblečení nebudou moci mít státní symboly ani barvy, při vítězství se jim nebude hrát státní hymna.

Mezinárodní olympijský výbor v minulosti uvedl, že v Paříži očekává start zhruba 36 ruských a 22 běloruských sportovců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme