Doufám, že k ničemu takovému už nedojde, říká Kejval o 35 let starém bojkotu olympiády v Los Angeles

V noci na pondělí to bylo přesně 35 let od zahájení letních olympijských her v Los Angeles. Posledních, na kterých chyběli čeští sportovci. Československo je po vzoru Sovětského svazu společně s dalšími zeměmi tehdejšího východního bloku bojkotovalo.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Českého olympijské výboru Jiří Kejval | Foto: Tomáš Vodňanský

Byla to reakce na bojkot předchozích moskevských her ze strany Spojených států a dalších desítek zemí, oficiální důvod ale zněl jinak: obavy o bezpečnost a nerespektování důstojnosti sportovců. Československou tváří bojkotu se stala koulařka Helena Fibingerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Doufám, že k ničemu takovému už nedojde, říká Kejval o 35 let starém bojkotu olympiády v Los Angeles

„V určitých kruzích vznikla anomální situace, která nezaručuje čistotu olympijské myšlenky. Je mi hrozně těžko, ale chtěla bych říct, že olympiádou v Los Angeles život nekončí,“ říkala tehdy Fibingerová v emotivním výstupu v Československé televizi.

Helena Fibingerová mohla v Kalifornii útočit na zlato, vždyť v tu dobu byla mistryní světa. Podobné ambice mělo víc Čechoslováků ze zhruba dvou stovek sportovců, kteří by na hrách startovali. A někteří se i po letech těžko smiřují s tím, že jim to komunistický režim neumožnil. Třeba diskař Gejza Valent.

Česko si z Tokia odveze deset medailí. Uspěje Ondra, Synek či Dostál, uvádí analýza

Číst článek

„Mrzí mě to pořád, protože když děláte nějakou činnost, které dáte všechno, a má přijít její vrchol a nevyjde to, tak je to smutné. Mrzí mě to pořád, ale je to lepší než po té olympiádě, kdy se mi mnoho let zdálo, že v Los Angeles závodím,“ vzpomíná Valent.

Mohl by se podobně rozsáhlý bojkot olympijských her opakovat i dnes?

„Představit si to dokážu docela dobře, ale v Mezinárodním olympijském výboru je 200 zemí na světě a máme základní myšlenku, že hledáme všechno, co ty státy na světě spojuje. Na tom stavíme naši spolupráci. Bohužel politici to v řadě případů dělají úplně jinak, hledají to, co nás rozděluje, a staví na tom svoji politickou kariéru,“ říká předseda Českého a člen Mezinárodního olympijského výboru Jiří Kejval 35 let od zahájení Olympijských her v Los Angeles.

„Nechci se nikterak vymezovat vůči politikům, je to jejich byznys, ale my sportovci to vnímáme takhle a doufám, že k ničemu takovému už nedojde,“ dodává.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme