Olympiáda v Tokiu bude bez alkoholu. Podle pořadatelů to má pomoci zamezit šíření covidu

Třicet dní před zahájením letních olympijských her v japonské metropoli Tokiu pořadatelé oznámili, že na sportovištích se nebude smět prodávat ani pít alkohol. Učinili tak ve snaze předejít dalšímu šíření koronaviru, informovala ve středu agentura Reuters.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už jen třicet dní zbývá do začátku olympijských her v Tokiu | Foto: Androniki Christodoulou | Zdroj: Reuters

„Na radu expertů organizační výbor rozhodl o zákazu prodeje a pití alkoholických nápojů na sportovištích, aby se zabránilo šíření infekce,“ řekla předsedkyně výboru Seiko Hašimotová.

Čeští olympionici v Tokiu nastoupí v oblečení z modrotisku inspirovaném kroji. Budou mít i vějíře

Číst článek

Zákaz alkoholu v Tokiu a okolí přichází po varování epidemiologů, že jeho konzumace přispívá k těsnějším kontaktům mezi lidmi, hlasitému mluvení a družení se v barech, tedy činnostem napomáhajícím šíření nákazy.

Japonsko se dosud nekontrolovanému šíření nákazy, které paralyzovalo řadu vyspělých států, vyhnulo. V zemi se 126 miliony obyvatel se potvrdilo přes 786 000 případů koronaviru a téměř 14 500 pacientů v souvislosti s covidem-19 zemřelo. Desetimilionová Česká republika má počet nákaz i úmrtí více než dvojnásobný.

Bez Kreuzigera i Černého. Čeští silniční cyklisté znají nominaci na olympiádu v Tokiu, tým povede Štybar

Číst článek

V dubnu ale Japonsko postihla nová vlna epidemie, která přiměla úřady vyhlásit stav nouze v desítce prefektur, včetně Tokia, Kjóta či Ósaky.

Teprve v neděli byl nouzový stav ve většině prefektur zrušen, i když některá omezení dále platí. Hranice Japonska zůstávají uzavřené, takže na olympiádu nebudou smět přicestovat žádní zahraniční diváci.

Vzhledem k přetrvávající neuspokojivé koronavirové situaci je velká část japonské veřejnosti proti pořádání olympiády. Úvahy organizátorů o zákazu alkoholu podle médií dříve tento týden vyvolaly rozhořčenou reakci veřejnosti. Hashtag „zruš olympijské hry“ byl použit v desítkách tisíc tweetů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme