Jamajčanky mají všechny medaile z běhu na 100 metrů, Švédům zase patřila soutěž diskařů

Sprint žen na 100 metrů na olympijských hrách skončil trojnásobným triumfem Jamajčanek. Zlato z Ria de Janeira obhájila Elaine Thompsonová-Herahová ve druhém nejlepším čase historie 10,61 sekundy. Diskařská soutěž patřila Švédům, kteří díky Danielu Stahlovi a Simonu Petterssonovi získali zlatou i stříbrnou medaili.

Sledovali jsme online Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šťastné jamajské sprinterky - zlatá Elaine Thompsonová-Herahová, stříbrná Shelly-Ann Fraserová-Pryceová a bronzová Shericka Jacksonová. | Foto: Lucy Nicholson | Zdroj: Reuters

Hrstka diváků na stadionu v Tokiu viděla nejrychlejší olympijskou stovku v historii. Rychleji než dnešní vítězka běžela dosud jen Američanka Florence Griffithová-Joynerová při světovém rekordu 10,49 v roce 1988.

Běžec Müller v prvním atletickém dni proklouzl do semifinále, koulařce Červenkové se nedařilo

Druhá doběhla Shelly-Ann Fraserová-Pryceová za 10,74 a získala už sedmou olympijskou medaili. Jamajský triumf dovršila třetím místem Shericka Jacksonová v osobním rekordu 10,76.

Kompletní stupně vítězů pro jednu zemi jsou v novodobé historii atletiky vzácností. Naposledy to dokázali jamajští sprinteři v běhu na 200 metrů v čele s Usainem Boltem v Londýně a Američanky na trati 100 metrů překážek v Riu de Janeiru.

Jamajčanky svou sílu ukázaly už v semifinále, kde se mezi jejich trio dokázala vklínit jen Marie Josée Ta Louová z Pobřeží slonoviny. Ve finále ji ale odsunuly na čtvrté místo. Už před branami finále skončila britská mistryně Evropy a stříbrná z posledního mistrovství světa Dina Asherová-Smithová.

Švédové ovládli soutěž diskařů

Stahl splnil dokonale roli favorita a nejlepšího diskaře současnosti. Švédskou radost znásobil druhým místem Simon Pettersson. Obsadit první dvě místa na letní olympiádě dokázali ve švédských barvách naposledy chodci v roce 1948.

Třetí skončil stejně jako na mistrovství světa před dvěma lety v Dauhá Rakušan Lukas Weisshaidinger. Stahlův největší soupeř z minulého šampionátu, Jamajčan Fedrick Dacres odpadl už v nevydařené kvalifikaci, vlastně ještě dřív, když si poranil zápěstí a musel na operaci.

Osmadvacetiletý Stahl se na minulých hrách ani nedostal z kvalifikace, ale od té doby získal stříbro a zlato na mistrovství světa. Každý rok končí na prvním místě světových tabulek a letos prohrál jen jednou z třinácti startů, doma ve Växjö právě s Petterssonem.

Druhým pokusem ve finále poslal dvoukilový disk do vzdálenosti 68,90 a to vyneslo jeho zemi první atletické zlato na hrách od roku 2004. Pettersson se na stříbrnou příčku posunul v předposlední sérii hodem dlouhým 67,39. Na oslavu dvojnásobného triumfu zněl poloprázdným stadionem hit skupiny ABBA.

Australan Matthew Denny se díky osobnímu rekordu v poslední sérii 67,02 posunul na čtvrté místo. Až za ním skončil Slovinec Kristjan Čeh, který už je ve svých 22 letech také členem elitního klubu sedmdesátimetrových diskařů. Litevský mistr světa z roku 2017 Andrius Gudžius se musel spokojit se šestým místem.

Ve finále smíšených štafet na 4x400 m Poláci znovu vylepšili evropský rekord na 3:09,87. Další medaile získaly Dominikánská republika a USA, tedy dvě štafety, které byly původně po rozbězích diskvalifikovány kvůli chybným předávkám a vrátily se do hry až po uznaných protestech.

Ve štafetě, v níž se střídají dva muži a dvě ženy, rozhodl o zlatu skvělým finišem Kajetan Duszyński. Polské kvarteto se přiblížilo na 53 setin světovému rekordu Američanů z mistrovství světa v Dauhá.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu:
Atletika:
Finále:
Muži:
Disk: 1. Stahl 68,90, 2. Pettersson (oba Švéd.) 67,39, 3. Weisshaidinger (Rak.) 67,07, 4. Denny (Austr.) 67,02, 5. Čeh (Slovin.) 66,37, 6. Gudžius (Lit.) 64,11, 7. Ortega (Kol.) 64,08, 8. Mattis (USA) 63,88.

Ženy:
100 m (vítr -0,6 m/s): 1. Thompsonová-Herahová 10,61, 2. Fraserová-Pryceová 10,74, 3. Jacksonová (všechny Jam.) 10,76, 4. Ta Louová (Pobř. slon.) 10,91, 5. Del Ponteová 10,99, 6. Kambundjiová (obě Švýc.) 10,99, 7. Danielsová (USA) 11,02, 8. Neitaová (Brit.) 11,12.

Smíšená štafeta 4x400 m: 1. Polsko (Zalewski, Kaczmareková, Świetá-Erseticová, Duszyński) 3:09,87 , 2. Dom. republika (Feliz, Paulinová, Medinaová Venturaová, Ogando) 3:10,21, 3. USA (Stewart, Ellisová, Whitneyová, Norwood) 3:10,22, 4. Nizozemsko 3:10,36, 5. Belgie 3:11,51, 6. Británie 3:12,07, 7. Jamajka 3:14,95, 8. Irsko 3:15,04.