Další svaz požaduje náhradu za Tokio. O odškodnění za pozitivní test Širučka chtějí jednat stolní tenisté

O kompenzacích za nákazu koronavirem na olympijských hrách hodlají s Českým olympijským výborem (ČOV) jednat i stolní tenisté. Do konce srpna vyčíslí škody způsobené pozitivním testem Pavla Širučka, který stejně jako další pozitivně testovaní členové české výpravy letěl speciálem. Širuček nemohl zasáhnout do olympijského turnaje a jeho nákaza poznamenala i výkony Hany Matelové a Lubomíra Jančaříka, kteří byli označeni za blízké kontakty.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stolní tenista Pavel Širuček | Foto: Kenny Beele | Zdroj: Reuters, via www.imago-images.de

Museli kvůli tomu opustit olympijskou vesnici a nesměli před svými zápasy trénovat, připomněla Česká asociace stolního tenisu. „Všichni tři hráči si namísto vrcholného olympijského zážitku prožili velmi krušné chvíle jak po sportovní, tak po lidské stránce,“ uvedl v tiskové zprávě předseda asociace Zbyněk Špaček.

Odškodnění za koronavirus v české výpravě chce i volejbalový svaz, nejprve vyčíslí škody

Číst článek

Každý neodehraný zápas podle výkonného výboru asociace znamenal snížení medializace, což bude mít negativní dopad na zájem sponzorů i snahu o zvýšení popularity stolního tenisu v Česku. Svaz se navíc obává, že získá v budoucnu nižší státní dotace, pro které jsou výsledky na vrcholné akci jedním z parametrů.

„V těchto oblastech se cítíme nejvíce poškozeni. Ustanovili jsme pracovní skupinu, která má za úkol vyčíslit výši finanční újmy, a to do konce srpna. Následně se obrátíme na ČOV a v plně korektním a fair play duchu zahájíme vyjednávání o možných kompenzacích,“ řekl Špaček.

Stolní tenisté hodlají postupovat obdobně jako volejbalový svaz, který se cítí poškozen kvůli pozitivním případům v obou elitních beachvolejbalových párech. U Ondřeje Perušiče byl covid-19 odhalen den po příletu, takže společně s Davidem Schweinerem mohli se zpožděním do OH naskočit, ale ze skupiny nepostoupili. Pozitivně testovaná Markéta Nausch Sluková o olympijské loučení po boku Barbory Hermannové přišla úplně.

Neukončené vyšetřování

Událostmi kolem problematického letu se zabývají vedení ČOV, což ostře kritizoval předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser, i hygienici. Vyšetřování zatím nebylo uzavřeno. Jak je možné, že se při dodržování opatření před odletem dostal na palubu pozitivní člověk, zatím není jasné.

Český olympijský výbor připustil možnost odškodnění nakažených sportovců z leteckého speciálu

Číst článek

Jako první měl bezprostředně po příletu pozitivní test lékař Vlastimil Voráček, který nebyl očkován. Právě v jeho okolí se podle informací v médiích po odletu do Tokia objevily v Česku pozitivní případy.

Výkonný výbor asociace stolního tenisu žádá po ČOV úplně a pravdivé vyšetření této události. „Členové výkonného výboru v žádném případě nechtějí dále vyhrocovat už tak silný mediální tlak v souvislosti s ‚covidovou kauzou‘. Zároveň považují za svou povinnost se zodpovědně za své sportovce a tím i za celý český stolní tenis postavit,“ doplnil svaz.

Předseda ČOV Jiří Kejval minulý týden na tiskové konferenci uvedl, že olympijský výbor je ochoten o kompenzacích s dotčenými svazy a zástupci sportovců jednat. Jejich přiznání ale bude záležet na tom, zda to umožní podmínky smluv, které ČOV uzavřel s olympioniky a svazy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme