Čínské cyklistiky slavily s odznaky Mao Ce-tunga, Mezinárodní olympijský výbor chce vysvětlení

Mezinárodní olympijský výbor řeší další politický projev na stupních vítězů na hrách v Tokiu. Od čínského týmu žádá vysvětlení, proč dvě zlaté medailistky z týmového sprintu v dráhové cyklistice Čung Tchien-š' a Pao Šan-ťü měly připnuté odznáčky s hlavou někdejšího komunistického vůdce Mao Ce-tunga.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínské cyklistky Čung Tchien-š' a Pao Šan-ťü | Foto: Matthew Childs | Zdroj: Reuters

Mezinárodní olympijský výbor částečně uvolnil pravidla pro protesty na olympijských hrách. Sportovci smějí projevit svůj názor před a po soutěži, ale nesmí tak činit během soutěže, během medailového ceremoniálu nebo v olympijské vesnici. Výbor varoval sportovce, že protesty na pódiu budou sankciovány. Incidenty bude řešit následně případ od případu. Případné sankce stanoví komise pro právní záležitosti Mezinárodního olympijského výboru.

‚Pletení je moje tajná zbraň.‘ Olympijský vítěz Daley se proslavil i svými výtvory

Číst článek

„Kontaktovali jsme Čínský olympijský výbor a požádali je o podání zprávy o záležitosti,“ řekl mluvčí MOV Mark Adams.

Mao Ce-tung vládl v komunistické Číně od roku 1949 až do své smrti v roce 1976. Historici připisují jeho krutovládě několik desítek milionů obětí, což z něho dělá jednoho z nejhorších diktátorů v dějinách. Přesto se v komunistické Číně těší velké úctě a jeho podobizna je k vidění na mnoha místech, například i na čínských bankovkách.

Číňanky v pondělí zajely ve finále čas 31,895, v rozjížďce se předtím blýskly světovým rekordem 31,804. Stříbrné byly Němky Lea Friedrichová a Emma Hinzeová, bronz získaly Rusky Darja Šmelevová a Anastasija Vojnovová.

Odznaky Mao Ce-tunga na kombinézách čínských medailistek | Foto: Matthew Childs | Zdroj: Reuters

MOV zároveň vyšetřuje gesto stříbrné olympijské medailistky ve vrhu koulí Raven Saundersové z USA, jež během nedělního medailového ceremoniálu zvedla a překřížila ruce do tvaru písmene „X“. Předvedené gesto mělo podle americké atletky znamenat solidaritu s utlačovanými.

Saundersová neuvedla, zda šlo o protest vůči konkrétní organizaci nebo o deklaraci politického přesvědčení. „Bylo to gesto solidarity vůči utlačovaným. Chtěla bych, aby reprezentovalo všechny lidi na světě, kteří bojují a nemají možnost mluvit za sebe,“ řekla podle agentury AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme