Nechyběl na žádné olympiádě od Tokia 1964, z úmrtí fanouška smutnil i předseda olympijského výboru

I kdyby hrál Jaromír Jágr hokej do sedmdesáti let, tolikrát jako Naotoši Jamada na olympijských hrách nebude. A i když pod pěti kruhy japonský rodák nesportoval, ale jen fandil, jeho olympijská série je svým způsobem také ojedinělá. Na letních hrách byl čtrnáctkrát v řadě. Další účast už ale Naotoši Jamada nepřidá, slavný fanoušek zemřel na infarkt.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka olympijských her | Foto: Pavel Lebeda | Zdroj: ČOV

Naotoši Jamada si první zkušenost z olympijských her odvážel z Tokia v roce 1964, tedy ze stejných her, ze kterých si gymnastka Věra Čáslavská odvezla tři zlaté medaile. Od té doby Jamada ani jednou nevynechal. Ani v roce 1980 Moskvu, kterou Japonsko bojkotovalo kvůli invazi Sovětského svazu do Afghánistánu.

Oděný v červeném saku a pod zlatým kloboukem byl Jamada skutečně maskotem olympijských her, a i proto politoval jeho úmrtí na twitteru Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, předseda MOV: „Jsem smutný, že olympijský strýček – Naotoši Jamada zemřel. Byl opravdový superfanoušek, který sledoval olympiádu od Tokia 1964. Příští rok v Tokiu nám všem bude chybět,“ litoval.

Sad to hear the news of the death of 'Uncle Olympics', Naotoshi Yamada at the age of 92. He was a real 'super' fan watching every edition of the Games from Tokyo 64 onwards. We will all miss him in Tokyo next year! - Thomas Bach, IOC President

14:19 – 18. 03. 2019

474 1308

Ano, a jak připomněl Thomas Bach: Jamadu dělil jediný rok od toho, aby jeho olympijská série skončila tam, kde začala, v Jamadově rodném Japonsku. O příští hry ho v 92 letech připravil infarkt.

Na Jamadu si ale mohou jiní fanoušci příštích her zavzpomínat přímo na místě. Když se vydají z Tokia na druhé pobřeží ostrova Honšú, mohou ve městě Nanto navšívit galerii se sbírkou vlaječek, známek, fotografií a dalších propriet z Jamadových olympijských výletů.

Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme