Každá obhajoba je těžká, říká Sáblíková před závodem na 5000 metrů, trenérovi by stačil bronz

Jediný Čech - legendární oštěpař Jan Železný - dokázal vyhrát jednu disciplínu na třech po sobě jdoucích olympijských hrách. Teď ho může napodobit rychlobruslařka Marina Sáblíková, která na pětikilometrové trati obhajuje prvenství z Vancouveru i ze Soči.

Pchjongčchang, Kangnung Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martina Sáblíková | Foto: Pavel Lebeda | Zdroj: ČOV

„Každá obhajoba je těžká a uvidíme, jak kdo zajede. Viděli jsme na trojce, že někdo zajel super čas a někomu se to nepovedlo tak, jak by chtěl,“ připomíná Martina Sáblíková překvapivé prvenství Nizozemky Achterechkteové v závodu na 3000 metrů.

Tři dny brečela, teď už se řehtá, vypráví trenér Sáblíkové před závodem na 5 kilometrů

Číst článek

V letošní sezoně se na pětikilometrové trati dostalo pod sedm minut, což je hranice světové extra třídy, hned osm rychlobruslařek a Sáblíková z nich má nejhorší čas.

Vypadá to, jako by se oproti předešlým olympijským závodům musela Martina tentokrát vyrovnávat se silnější konkurencí než jindy. „Na každé olympiádě někdo zajede dobrý čas. Když si vezmeme Soči, tak tam byla Carien Kleibaukerková, která nasadila čas, který jsme překonaly jen dvě. Jezdila jen jednu sezonu a olympiádu. Je to otevřené,“ vzpomíná.

V případě Sáblíkové je ale nutno podotknout, že neměla ideální přípravu kvůli zdravotním problémům, které ji trápily takřka celou sezonu. I proto jindy velmi náročný trenér Petr Novák své přání ohledně výsledku Martiny oproti minulosti trochu ponížil. „Když bude bronzová, stejně budu rád. Kandidátek bude víc a může to být všelijak,“ připomíná před závodem.

Překoná Zátopka?

Přes všechny zdravotní problémy se zády i psychicky náročné vyrovnání se se čtvrtým místem z tříkilometrové trati vypadá Martina Sáblíková před závodem v naprosté pohodě. Jako by už byla v „předzávodním módu“.

„Nevím, jestli se tomu tak dá říkat, ale uvědomila jsem si, že honba za plackou je sice krásná, ale i já ten sport dělám hlavně proto, že mě to baví. Chci si závod užít a uvidíme, jak to dopadne,“ říká před startem své parádní disciplíny Martina Sáblíková.

V případě zisku medaile se může stát po Věře Čáslavské druhou nejúspěšnější českou sportovkyní v historii olympijských her a překonat legendárního Emila Zátopka.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme