Jedna škola, tři olympijské medaile. Erbanová, Samková a Krčmář studovali ve Vrchlabí

Základní škola na náměstí Míru ve Vrchlabí začíná pomalu chystat novou nástěnku se svými absolventy - olympijskými medailisty. Zatímco před čtyřmi lety získala medaili, a rovnou zlatou, jen snowboardistka Eva Samková, letos se k ní na hrách v korejském Pchjongčchangu přidali pódiovými umístěními i biatlonista Michal Krčmář a rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Vrchlabí Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eva Samková, Michal Krčmář a Karolína Erbanová, všichni navštěvovali školu ve Vrchlabí

Eva Samková, Michal Krčmář a Karolína Erbanová, všichni navštěvovali školu ve Vrchlabí | Zdroj: Koláž Český rozhlas/ASC Dukla

Všichni tři medailisté chodili mezi lety 2002 až 2008 do sportovních tříd vrchlabské školy, Erbanová a Samková dokonce do jedné třídy.

Čtyři roky plakala víc, než se smála. Cesta Karolíny Erbanové za olympijskou medailí se vyplatila

Číst článek

„Je to nejúspěšnější sportovní generace v historii naší školy,“ vyzdvihuje ředitel školy Petr Jindřich. Všichni tři medailisté nebyli úspěšní jen ve sportu, ale dobře jim šlo i učení. „Všichni u nás ukončili docházku s vyznamenáním. Sportovci mají svoji zodpovědnost, musí být včas na tréninku, mají smysl k plnění povinností, což se promítá i do prospěchu,“ řekl Jindřich.

Sportovní třídy mají na vrchlabské škole tradici od roku 1972. Jsou na druhém stupni, v každém ročníku jedna. Celkem do čtyř sportovních tříd nyní chodí 84 dětí, což je necelá pětina ze všech 490 žáků celé školy.

„Zájem o sportovní třídy je v posledních letech nadprůměrný, zhruba na čtvrtinu zájemců se nedostane. Podmínkou přijetí je úspěšné zvládnutí talentových zkoušek," řekl Jindřich. Ještě před zhruba šesti lety však byla situace jiná, škola sportovní třídy doplňovala i dětmi, pro něž sportování nebylo tím hlavním.

Další talenty dorůstají

Zájem o sportovní třídy se však zvedl právě díky úspěchům bývalých žáků školy. Velkým impulzem byly hry v Soči, odkud Samková přivezla zlato a kromě ní tam ještě závodili i Erbanová s Krčmářem a také běžkyně na lyžích Karolína Grohová, která je letos i v Koreji.

Projevily se taky velké úspěchy českých biatlonistů. „Pro naše žáky jsou olympionici autentickým příkladem, že úspěchu lze dosáhnout. Zároveň ale vidí, že za tím jsou léta práce a odříkání, že nic není zadarmo,“ řekl Jindřich.

Samkovou, Erbanovou a Krčmáře by v blízké době mohli následovat další žáci vrchlabské školy. Velkých úspěchů škola například dosáhla na nedávno skončené zimní olympiádě dětí a mládeže. Osm žáků z tohoto klání přivezlo do Vrchlabí 15 medailí, úspěšní byli především v biatlonu a lyžařském orientačním běhu.

Děti ve sportovních třídách mají ve vrchlabské škole pět hodin tělocviku týdně, pak ještě trénují ve svých sportovních oddílech, jezdí na závody. „Na prvním místě je u nás všestrannost a rozvíjení všech dovedností, aby se žák zorientoval a mohl i mezi sporty přecházet. Například Karolína Erbanová se k rychlobruslení dostala přes běžecké lyžování a hokej,“ uvedl ředitel.

Velkou roli ve sportovní výchově dětí mají učitelé tělocviku, kteří jsou zároveň i sportovními trenéry. „Máme specialisty na lyžování či na hokej, žáci to vidí a jejich píle a respekt se tím umocňuje, včetně jejich výkonů,“ řekl Jindřich. Škola má vlastní sportovní halu, využívá atletický stadion, zimní stadion a v areálu Vejsplachy její žáci trénují v uměle zasněžovaném běžeckém areálu. Za sjezdovým lyžováním jezdí do vrchlabského areálu Bubákov-Herlíkovice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme