Jsme znovu členy MOV, oznámil šéf Ruského olympijského výboru

Tři dny po skončení her v jihokorejském Pchjongčchangu obnovil Mezinárodní olympijský výbor (MOV) členství Ruskému olympijskému výboru, který loni suspendoval kvůli dopingovému skandálu ze Soči. Ruské státní televizi to řekl šéf výboru Alexandr Žukov.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská a olympijská vlajka | Zdroj: Reuters

„Ruský olympijský výbor má plně obnovena svá práva,“ řekl Žukov v ruské státní televizi. „Toto rozhodnutí je pro nás nesmírně důležité.“ Informaci o konci trestu potvrdil i Mezinárodní olympijský výbor. 

Ruská bobistka s nápisem 'Já nedopuji' na tričku byla kvůli dopingu vyloučena z olympiády

Číst článek

Rusko nemělo přiznané členství v Mezinárodním olympijském výboru zrušeno od prosince, když MOV prohlásil, že má důkazy o bezprecedentní a systematické manipulaci se vzorky pro dopingové kontroly.

Dostali jsme z MOV dopis o obnovení členství. Zasedání MOV se 25. února rozhodlo počkat na výsledky zbývajících dopingových zkoušek na olympijských hrách. V dopise se píše, že všechny testy byly negativní, Ruskému olympijskému výboru byla tudíž navrácena jeho práva," citovala Žukova agentura TASS.

Rusko v minulém týdnu také zaplatilo MOV pokutu 15 milionů dolarů (312 milionů korun) za podíl na skandálu s organizovaným dopingem na ZOH v Soči. Její uhrazení bylo jednou z podmínek, aby mohla být suspendace zrušena.

Na hrách v Pchjongčchangu startovali jen pozvaní Rusové jako „Olympijští sportovci z Ruska“ a doufali, že pod svou vlajkou budou moci jít aspoň na závěrečný ceremoniál. Po dalších dopingových případech curlera Alexandra Krušelnického a bobistky Naděždy Sergejevové k tomu nedošlo.

Výprava získala v Pchjongčchangu sedmnáct medailí, ale pouze dvě zlaté díky hokejistům a krasobruslařce Zagitovové. 

Dalším krokem má být opětovná akreditace Ruské antidopingové agentury Rusada tak, aby se země mohla od dubna ucházet o možnost pořádat mezinárodní soutěže. 

vman, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme