Závod v běhu na 100 metrů vyhrál po 29 letech Evropan, trojskokanka Rojasová má rekord

Nástupcem Usaina Bolta je italský sprinter Lamont Marcell Jacobs, který se v tokijském finále v běhu na 100 metrů stal olympijským vítězem v evropském rekordním čase 9,80. Yulimar Rojasová z Venezuely zlepšila v olympijském finále 26 let starý světový rekord v trojskoku o 17 centimetrů a výkonem 15,67 metru se stala novou šampionkou. Vít Müller se do finále 400 metrů překážek neprobojoval.

Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lamont Marcell Jacobs.

Lamont Marcell Jacobs. | Foto: Andrew Boyers | Zdroj: Reuters

Šestadvacetiletý Jacobs se stal nečekaným nástupcem legendárního Jamajčana Usaina Bolta. Sprinterská velmoc neměla ve finále zastoupení, mistr světa z roku 2011 a dlouholetý Boltův stín Yohan Blake skončil už v semifinále stejně jako například první muž letošních tabulek Američan Trayvon Bromell.

Čtvrtkař Maslák měl k postupu do semifinále daleko, českého atleta v Tokiu trápily střevní potíže

Číst článek

Pro stříbro si doběhl jiný Američan Fred Kerley, který má z mistrovství světa v Dauhá bronz ze čtvrtky a až letos se začal naplno věnovat nejkratšímu sprintu.

Bronz vybojoval Kanaďan André De Grasse, stejně jako v Riu de Janeiro i v Dauhá. Už v semifinále šokoval soupeře Číňan Su Ping-tchien, který po raketovém startu zlepšil osobní maximum o sedm setin a vytvořil asijský rekord 9,83. Ve finále to nezopakoval a skončil šestý.

Katarský výškař Baršim získal po bronzu z Londýna a stříbru z Ria i kov nejcennější. Od posledních her se stal dvakrát mistrem světa, ale také utrpěl vážné zranění, které málem ukončilo jeho kariéru. Přes 240 cm se od té doby nedostal. Letos se na závodech objevoval minimálně a všude prohrával, v tabulkách měl zapsáno jen 230, ale před zlatem na MS v Dauhá před dvěma lety to bylo podobné.

Na vrchol sezony si i tentokrát načasoval formu skvěle. Všechno až do 237 cm skákal na první pokus. Stejně dobře si vedl Tamberi, který o hry v Riu přišel na poslední chvíli, když si přetrhl šlachy v kotníku při pokusu o 241 cm. Na výšce 239 v Tokiu nikdo neuspěl. Maksim Nědosekov z Běloruska jen vinou horších pokusů bral bronz a Tamberi s Baršimem se dohodli, že místo rozeskakování vezmou zlato oba.

Američan JuVaughn Harrison, který si dal za úkol zlato ve výšce i dálce, se dostal do problémů už na 227 cm, které zdolal až na třetí pokus. I na dalších výškách musel opravovat a skončil výkonem 233 cm na sedmém místě. V pondělí ráno, patnáct hodin po dnešním finále, bude mít druhou šanci ve finále dálky.

Rojasová má rekod

Trojskokanka Rojasová získala pro Venezuelu čtvrté olympijské zlato v historii a první v atletice. Stříbrná medailistka z Ria a mistryně světa z let 2017 a 2019 potvrdila roli královny disciplíny. Hned prvním pokusem vytvořila olympijský rekord 15,41 a v té chvíli bylo o prvním místu rozhodnuto.

Žádná ze soupeřek letos nepřekonala hranici patnácti metrů. Rojasová za ní přistává v každém závodě a bylo jen otázkou času, kdy se ideálně trefí do odrazu.To se jí povedlo v poslední sérii, v níž vymazala z tabulek rekord Ukrajinky Inessy Kravecové z roku 1995.

Těsně přes patnáct metrů se poprvé v kariéře dostala Patrica Mamonaová z Portugalska a vyneslo jí to stříbro. Třetí skončila Ana Peleteirová ze Španělska. Sedmatřicetiletá Caterine Ibargüenová z Kolumbie, světová jednička před Rojasovou, obhájkyně zlata a dvojnásobná mistryně světa, zapsala jen 14,25 a nepostoupila do užšího finále.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Favorizovaná Číňanka Kung Li-ťiao vyhrála soutěž koulařek výkonem 20,58 metru a zkompletovala svou sbírku olympijských medailí. Zlato je ale první, které dostala přímo na stadionu, ty předchozí získala až po dodatečné diskvalifikaci soupeřek za doping. Jako jediná překonala hranici dvaceti metrů a nejbližší soupeřku porazila o 79 centimetrů.

Stříbro získala Američanka Raven Saundersová výkonem 19,79 a bronz novozélandská veteránka Valerie Adamsová za 19,62. Šestatřicetiletá dvojnásobná olympijská vítězka a matka dvou dětí, která startovala už v Aténách v roce 2004, se vrátila do kruhu po mateřské a zranění a pátý start na hrách ozdobila čtvrtou medailí.

Běloruská běžkyně a kritička režimu se musí z olympiády vrátit domů. Česko jí nabídlo vízum

Číst článek

„Od minulé olympiády ze mě vzešli ti dva človíčci. Doufám, že budu dál inspirovat atletky po celém světě. Pokud toužíte po dítěti a chcete se vrátit a patřit do světové špičky, tak to jde. Určitě to můžete dokázat taky,“ prohlásila Adamsová. Matkou je i jamajská sprinterka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, která v sobotu doběhla druhá na 100 metrů.

Jedna z favoritek vrhu koulí Jessica Ramseyová, která při americké kvalifikaci překonala hranici dvaceti metrů, měla tři neplatné pokusy. Česká zástupkyně Markéta Červenková nepostoupila z kvalifikace.

Jediný český zástupce v odpoledním atletickém olympijském programu v Tokiu Vít Müller zaběhl v semifinále závodu na 400 metrů překážek čas 49,69 sekundy, což stačilo jen na 22. místo. 

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu:
Atletika:
Finále:
100 m (vítr +0,1 m/s): 1. Jacobs (It.) 9,80 - evropský rekord, 2. Kerley (USA) 9,84, 3. De Grasse (Kan.) 9,89, 4. Simbine (JAR) 9,93, 5. Baker (USA) 9,95, 6. Su Ping-tchien (Čína) 9,98, Adegoke (Nig.) nedokončil, Hughes (Brit.) diskvalifikován.
Výška: 1. Baršim (Kat.) a Tamberi (It.), 3. Nědosekov (Běl.) všichni 237, 4. U Sang-hjok (Korea), 5. Starc (Austr.) oba 235, 6. Akimenko (Rus.), 7. Harrison (USA) oba 233, 8. Lovett (Kan.) 230.

Ženy:
Trojskok: 1. Rojasová (Ven.) 15,67 - světový rekord, 2. Mamonaová (Portug.) 15,01, 3. Peleteirová (Šp.) 14,87, 4. Rickettsová (Jam.) 14,84, 5. Poveaová (Kuba) 14,70, 6. Minenková (Izr.) 14,60, 7. Orjiová (USA) 14,59, 8. Williamsová (Jam.) 14,51.
Koule: 1. Kung Li-ťiao (Čína) 20,58, 2. Saundersová (USA) 19,79, 3. Adamsová (N. Zél.) 19,62, 4. Dongmová (Portug.) 19,57, 5. Sung Ťia-jüan (Čína) 19,14, 6. Wescheová (N. Zél.) 18,98, 7. Roosová (Švéd.) 18,91, 8. Gambettaová (Něm.) 18,88.

ČTK, tat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme