Trest za doping. Sportovní arbitrážní soud vyloučil Rusko na dva roky ze všech soutěží včetně olympiád

Rusko bylo za opakovaná dopingová provinění vyloučeno na dva roky z velkých sportovních soutěží včetně olympijských her v Tokiu 2021, zimních olympijských her v Pekingu 2022 či fotbalového mistrovství světa v Kataru 2022. Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne zkrátil na polovinu čtyřletý trest od Světové antidopingové agentury (WADA), proti němuž se Rusko odvolalo.

Lausanne (Aktualizováno: 18:55 17. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijské kruhy v tokijském Odaiba Marine Park. | Zdroj: Reuters

Ruští sportovci a týmy budou moci na velkých akcích startovat jen v případě, že nebudou zapleteni do dopingových skandálů. Nebudou smět závodit pod svou vlajkou a v případě jejich vítězství nebude znít ruská hymna. Malým vítězstvím pro Rusko je to, že sportovci budou moci mít na oděvu jméno země a její barvy, pokud bude název „Rusko“ stejně dominantní jako slova „Neutrální sportovec“ nebo „Neutrální tým“.

Dva roky vězení a pokuta půl milionu eur. Bývalý šéf atletické federace zná trest za krytí ruského dopingu

Číst článek

Mezinárodní olympijský výbor v první stručné reakci uvedl, že musí nejprve pečlivě prozkoumat, co verdikt pro soutěže na příštích dvou olympijských hrách znamená. Poté hodlá konzultovat s mezinárodními sportovními organizacemi a Mezinárodním paralympijským výborem, jak pokyny CAS realizovat.

Součástí trestu je také zákaz ucházet se v příštích dvou letech o pořádání velkých sportovních soutěží v Rusku. Národní antidopingová agentura (RUSADA) také musí světové agentuře WADA zaplatit za náklady na vyšetřování 1,27 milionu dolarů (27,2 milionu korun), 100 000 dolarů (2,1 milionu korun) jako pokutu a 400 000 franků (9,6 milionu korun) za výlohy na arbitrážní řízení.

Navzdory zkrácení o dva roky udělil CAS nejpřísnější sankce Rusku od té doby, co byl po zimních olympijských hrách v Soči 2014 odhalen státem řízený doping v zemi a zakrývání pozitivních testů.

„Vysílá to jasný signál, že institucionalizované podvádění a intenzivní snaha podkopat světový antidopingový systém nebude tolerována,“ uvedl prezident WADA Witold Baňka, jenž nicméně vyjádřil zklamání, že CAS nepodpořil všechna doporučení agentury včetně čtyřletého trestu.

Spokojena nebyla ani ruská strana. „Zdá se, že nebyly vyslyšeny všechny argumenty, které přednesli naši právníci,“ citovala agentura Reuters šéfa RUSADA Michaila Buchanova.

Manipulace s daty

WADA potrestala Rusko na čtyři roky loni 9. prosince za zmanipulování dat z moskevské laboratoře předtím, než byly předány vyšetřovatelům WADA. V údajích byly mimo jiné vymazány soubory spojené s pozitivními dopingovými testy, které mohly vést k identifikaci hříšníků. Rusko se proti distanci odvolalo ještě před koncem loňského roku a trest tak nevstoupil v platnost.

CAS se měl ostře sledovaným případem zabývat už na jaře, ale kvůli koronavirové pandemii se čtyřdenní neveřejné slyšení v Lausanne konalo až na začátku listopadu. O odvolání Ruska jednala tříčlenná komise, které předsedal Australan Mark L. Williams, a ve svém rozhodnutí zároveň potvrdila trvající suspendaci RUSADA. Celkovou zprávu o 186 stranách by měl arbitrážní soud zveřejnit v příštích týdnech.

Rusko se může proti verdiktu CAS odvolat ke švýcarskému federálnímu soudu. Podle německé agentury DPA jsou nicméně šance u nejvyššího soudu v zemi na zvrácení rozsudku CAS minimální.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme