Českou vlajku ponese Samková, obhájkyni zlata vybrali sami olympionici

Snowboardistka Eva Samková ponese českou vlajku při zahájení zimních olympijských her v Pchjongčchangu. Vítězku ze Soči vybrali v hlasování sportovci.

Pchjongčchang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eva Samková | Foto: Filip Jandourek

Čtyřiadvacetiletou Samkovou vybraly tři čtvrtiny olympioniků, kteří se do hlasování zapojili. "Děkuju všem našim sportovcům, kteří pro mě hlasovali," reagovala překvapená Samková. "Měla jsem tajné zprávy od skokanů, že mi dali hlasy, takže skokani: díky!"

Na olympiádu s plyšákem od táty. 'S bednou bych byla spokojená,' říká Eva Samková

Číst článek

Sportovci mezi sebou vybírali z těch, který už budou v pátek v dějišti her a zúčastní se zahájení. V seznamu 43 jmen chyběli rychlobruslařka Martina Sáblíková a biatlonisté, kteří o víkendu zasáhnou do bojů o medaile. Snowboardistka Ester Ledecká na zahájení nepůjde, aby se vyhnula mrazům.

Jako první hlasoval bobista Jakub Nosek, se zapojilo 62 olympioniků. "Já dala hlas Johnymu Kubičíkovi, takže měl minimálně jeden," jmenovala Samková kolegu z týmu snowboardistů. Hlas dostalo deset sportovců, třeba i bobista Dominik Dvořák od běžkyně na lyžích Petry Novákové. Nicméně Samková vyhrála s jasnou převahou.

"Je to samozřejmě velká čest a moc si toho vážím. A asi budu hodně nervózní," uvedla česká medailová naděje.

Druhé volby

Vlajkonoše vybírali na olympiádě sportovci podruhé. Poprvé předloni při hrách v Riu zvolili později zlatého judistu Lukáše Krpálka.

Tradice vznikla ještě o rok dříve na Evropských hrách v Baku, kde českou vlajku nesl triatlonista Tomáš Svoboda. "Připadá mi blbý, když si někde vedení rozhodne, kdo má být vlajkonoš," řekl autor myšlenky Martin Doktor, který by měl jinak vlajkonoše určit z pozici šéfa mise. "Jsem rád, že českou vlajku ponese olympijská vítězka," uvedl Doktor, který byl vlajkonošem při zahájení her v Sydney před 18 lety.

Potřetí za poslední čtyři zimní olympiády ponese českou vlajku žena. V roce 2006 v Turíně to byla rychlobruslařka Martina Sáblíková a v Soči slalomářka Šárka Strachová. Ve Vancouveru před osmi lety šel v čele výpravy hokejista Jaromír Jágr.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme