V Tokiu se připravují na vedra. Olympijští dobrovolníci budou pracovat nanejvýš hodinu v kuse

Nejen účastníky právě probíhajícího atletického šampionátu v katarském Dauhá trápí extrémně vysoké teploty. Příští rok se během olympijských her v Tokiu očekávají rovněž velká vedra, a kromě ochrany sportovců myslí organizátoři i na dobrovolníky, kteří budou pomáhat s průběhem největší sportovní akce roku.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Tokiu je olympijská atmosféra cítit už rok před zahájením her | Foto: Rodrigo Reyes Marin | Zdroj: Reuters

Dobrovolníci budou kvůli náročným podmínkám pracovat maximálně hodinu v kuse. Organizátoři navíc vydají manuál, podle kterého se bude postupovat v případě dalších přestávek. O rozhodnutí, které je součástí širší strategie tokijské prefektury pro olympijský rok 2020, informoval server The Japan Times.

Postup posledním hodem. Špotáková bojovala v kvalifikaci se soupeřkami i s klimatizací

Číst článek

Nařízení je výsledkem předchozích testů, které v létě probíhaly na zkušebních akcích v podobných teplotních podmínkách. Zdaleka ale není jediným opatřením, organizátoři testovali přímo na sportovištích a v ulicích Tokia i třeba chlazení umělým sněhem. 

Proti vedru hodlají bojovat i pomocí odpočinkových stanů, chladících nákrčníků nebo zesíleným zásobováním pitné vody.

Vysoké teploty jsou jedním z hlavních témat blížící se olympiády. V japonské metropoli dosahují průměrné teploty na přelomu července a srpna hranice tropické třicítky. Z toho důvodu budou například maratonci startovat už v šest hodin ráno, aby se vyhnuli největším vedrům.

Obdobným způsobem se snažili vyřešit situaci i pořadatelé na atletickém mistrovství světa v Dauhá. Tam pro změnu startovaly vytrvalecké závody mimo klimatizovaný stadion kolem půlnoci. Ani tak se náročné závody v extrémním vedru a vlhkosti nevyhnuly kritice a desítky atletů vůbec nedoběhly do cíle.

„Byla chyba pořádat šampionát v takovém vedru v Dauhá, zvlášť maraton. Jako člověk, který se pohybuje ve sportu mnoho let, to považuji za nepřijatelné,“ řekl agentuře AP legendární etiopský běžec Haile Gebrselassie. „Bůh odpusť, ale v takovém počasí mohli lidé umírat,“ dodal bývalý světový rekordman v maratonu.

V Tokiu budou dobrovolníci pomáhat divákům s dopravou a informovat je přímo ve městě, případně budou asistovat na samotných sportovištích. Olympijské hry se budou příští rok konat od 22. července do 9. srpna.

mov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme