Volba předsedy Českého olympijského výboru se znovu odkládá, zakázal ji soud

Soud předběžným opatřením zakázal Českému olympijskému výboru uspořádat v pátek volby vedení, informoval média předseda Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl. Jím vedená organizace, která je s dvaceti členskými svazy a více než 563 000 členy druhou největší sportovní organizací v Česku, napadla náhradní způsob volby u Městského soudu v Praze.

Praha (Aktualizováno: 22:24 24. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kejval, předseda českého olympijského výboru | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Samosoudkyně Naděžda Miková ve střefu návrhu na předběžné opatření vyhověla. „Českému olympijskému výboru se ukládá zdržet se konání voleb do orgánů spolku dne 26. února 2021,“ stojí v usnesení, které Ertl zaslal novinářům.

Odložená volba předsedy Českého olympijského výboru proběhne za měsíc

Číst článek

Současné vedení ČOV plánovalo místo tradičního volebního pléna uspořádat jen tajnou volbu vedení kvůli pokračující epidemii koronaviru v Česku.

Protestovali proti tomu zástupci řady sportovních svazů i Filip Neusser, protikandidát současného předsedy Jiřího Kejvala. Vše nasvědčuje tomu, že volby vedení ČOV budou už potřetí zrušeny.

Na podzim se kvůli koronaviru nepodařilo uspořádat plénum ani v jednom ze dvou plánovaných termínů.

Zástupci řady sportovních svazů i sportovních organizací proti tomu protestovali. Sdružení sportovních svazů ČR jako jedna z nich podalo návrh na předběžné opatření.

„Důvodem návrhu byly závažné chyby při vyhlášení voleb, volební praxe, která není v souladu s legislativou, či zásadní chyby v textu stanov Českého olympijského výboru,“ uvedl v tiskové zprávě Ertl.

Neusser je spokojen

Soud návrhu jeho organizace vyhověl. Jako uznání svých argumentů to bere Filip Neusser, protikandidát současného předsedy Jiřího Kejvala. Ten rovněž volal po svolání plnohodnotného pléna a v dopise delegátům varoval, že by výsledky voleb mohly skončit před soudem.

Nakonec soud zasáhl dříve, než se volby uskutečnily. „Soud jednoznačně rozhodl, že ČOV nesmí uspořádat nelegitimní a nedemokratické volby. Mrzí mne, že předseda Kejval ignoroval nejen mé, ale i odborné výklady a nechal zajít situaci do tohoto smutného konce. Je bez diskuze, že musí vyvodit za své jednání odpovědnost, éra pánů Hušáků a Kejvalů končí,“ uvedl Neusser ve vyjádření pro média.

Vše nasvědčuje tomu, že volby vedení ČOV budou už potřetí zrušeny. Na podzim se kvůli koronaviru nepodařilo uspořádat plénum ani v jednom ze dvou plánovaných termínů. Oficiálně ale zatím nic není jasné.

„Zatím se k tomu nijak vyjádřit nemůžeme, protože tuto informaci máme pouze z médií a nemáme v ruce oficiální dokument,“ uvedla mluvčí ČOV Barbora Žehanová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme