Zájemců o pořádání olympijských her ubývá, hlavní překážkou bývají finance i další využití sportovišť

Asi bychom marně hledali událost, k jejímuž pořádání je těžší se dostat než k olympijským hrám. V posledních letech ale konkurence mezi žadateli o tento sportovní svátek slábne. Jako poslední zastavil svoji kandidaturu pro zimní hry 2026 švýcarský Sion.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát proti kandidatuře Sio na pořadatelství zimních olympijských her v roce 2026. | Foto: Denis Balibouse | Zdroj: Reuters

Důvod, kvůli němuž se Švýcaři rozhodli od kandidatury upustit, je celkem prostý – vysoké náklady. Organizátoři potřebovali kvůli kandidatuře uvolnit zhruba 100 milionů švýcarských franků a taková suma tamním referendem neprošla. Finanční zapojení kantonu Wallis odmítlo více než 60 procent obyvatel.

Švýcarsko se nebude ucházet o pořádání zimní olympijských her v roce 2026, občané to odmítli v referendu

Číst článek

Vzdání se kandidatury kvůli ekonomické náročnosti her není žádnou novinkou. Když přeskočíme k letním hrám 2024 a 2028, tak pro podobné důvody skončily naděje Hamburku, Bostonu, Říma a Budapešťi. Jen pro srovnání, hry v Soči 2014 vystavily celkový účet na 51 miliard dolarů, což je zhruba pětkrát víc než stály letní hry dva roky předtím v Londýně.

Mezinárodní olympijský výbor se snaží podmínky upravit, což už dříve potvrdil Radiožurnálu Jiří Kejval, předseda Českého a člen Mezinárodního olympijského výboru.

„Dříve to bylo tak, že jste se mohl přihlásit o pořádání olympijských her a dostal jste 10 centimetrů tlustý šanon, kde bylo na dvou tisících stránkách popsáno, co přesně musíte splnit, co musíte dodat a tak dále bez ohledu na to, jestli to pro město bylo dobře, nebo špatně.

Teď je ta situace úplně jiná. Už nejsou kandidátská města, ale jsou takzvané bilaterální rozhovory – na jedné straně jsou odborníci z Mezinárodního olympijského výboru, na druhé straně zástupci měst a států, kde by se ty olympijské hry potenciálně měly konat, a baví se o tom, co je dobré pro město,“ vysvětloval Kejval Radiožurnálu.

mau Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme