Olympijský deník Roberta Mikoláše: Čínští muslimové

Organizátoři 29. LOH měli největší obavy z útoků islámských extrémistů, zejména z řad Ujgurů žijících v autonomní oblasti Sin-Ťiang na západě země. Krátce před začátkem her došlo k několika explozím v autobusech a v průběhu olympiády i k útokům na policisty. Početná muslimská komunita žije i přímo v Pekingu a jak její členové vnímají tyto události i samotné hry, to uslyšíte v dnešním olympijském Deníku Roberta Mikoláše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstupní brána do mešity Niou-ťie v Pekingu | Foto: Robert Mikoláš

Mešitou Niou-ťie pocházející původně už z 10. století se nese zpěv několika desítek muslimů. Svatostánek zvenčí, ale vlastně i zevnitř, vypadá spíše jako buddhistický chrám s tradičními čínskými architektonickými prvky, věřící se ale v něm modlí k Alláhovi.

Krátce po motlitbě se všichni rozcházejí a z komplexu vychází i rodina 33letého Mohameda, který za ruku vede své dva malé chlapce. Za ním následuje matka s typickým šátkem a otec, jehož hlavu zase pokrývá bílá čapka. V druhé ruce pak Mohamed drží zvláštní červenou krabici:

"To je narozeninový dort pro mého staršího syna, dnes mu jsou tři roky. A samozřejmě jsme si ho museli objednat, na jeho přípravu totiž nesmí být dle islámských zvyků použity některé ingredience, jako třeba tuk z vepřového," vysvětluje Mohamed, který má i čínské jméno - An Te Jün.

Do Pekingu se přistěhoval nedávno, přišel z provincie Čching-chaj. V metropoli je prý lepší živobytí. Otevřel si restauraci a snaží se uživit celou rodinu. Chce aby jeho dva chlapci, tříletý An Chung Wej a o rok mladší An Ťiou Chan v životě nestrádali.

Jak ale podotýká, kromě narozeninových oslav, se snaží užívat si i olympiády. "Hry se nám hrozně líbí, díváme se na ně každý den a hrozně našim sportovcům fandíme," rozzáří se Mohamed, nebo, chcete-li, An Te Jün.

Muslimové jsou v Pekingu menšinou, patří k lidem Chuej a v 16miliónové metropoli jich dnes žije na 220 tisíc. S většinovým obyvatelstvem však problémy nemají, a to ani po posledních bombových útocích připisovaných islámským extrémistům.

"Necítíme žádnou zášť, chovají se k nám přirozeně. A navíc olympijské hry jsou přeci o míru, ne o boji či válce. V Pekingu jsem spokojený," říká Mohamedův otec, 64letý Ali a dodává: "Ano, vím o těchto explozích, které ale má na svědomí malá skupina lidí, možná muslimů, ale většina obyvatel v Číně žije společně, v harmonii. Od muslimů žijících v Pekingu či ostatních olympijských městech nebezpečí nehrozí."

Český rozhlas 1 - Radiožurnál je exkluzivním vlastníkem rozhlasových vysílacích práv z LOH 2008 v Pekingu. Nabízíme vám hodiny živých vstupů, přímých přenosů i záznamů a dalších exkluzivních materiálů.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme