Olympijský deník Roberta Mikoláše: Na velitelském stanovišti

Na bezpečnost 29. Letních olympijských her dohlíží jen v metropoli Pekingu 100 tisíc vojáků a policistů. Další tisíce jsou nasazeny v ostatních hostitelských městech. Speciální jednotky pak působí i v přístavu Čching-tao, kde se konají závody plachetnic, a soutěžící proto musí být chráněni i od moře. Tamní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš získal výjimečné povolení natáčet na velitelském stanovišti na pobřeží Žlutého moře a tady je jeho dnešní Olympijský deník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Námořní mapa zachycující všechny lodě | Foto: Robert Mikoláš

"Zajišťujeme kontrolu pohybu všech lodí. Ve vzdálenosti 200 kilometrů od pobřeží se nachází křižník č. 31 sloužící ke zjištění totožnosti veškerých plavidel v oblasti. Než jakékoli z nich zamíří k Čching-tau, identifikujeme ho,"vysvětluje mi důstojník, který z pochopitelných důvodů nechce uvést své jméno.

Sedíme v kamionu stojícím v olympijském areálu. Zvenčí nevypadá nijak zvláštně, uvnitř ale skrývá operační velitelství. Okolo dlouhého stolu s koženými křesly se to jen hemží obrazovkami, vysílačkami a dalšími technickými vymoženostmi za 1,5 milionu dolarů.

"Nacházíme se v mobilním centru pro mimořádné události, v případě pohotovosti jsme schopni se spojit s jakýmkoli místem v Číně. Jsme něco jako pobřežní hlídka v USA,"dodává.

Nyní se ovšem soustředí na zajištění bezpečnosti olympioniků, které mohu pozorovat na jedné z obrazovek. Na další je rybářská loď, prý už prověřená. Dozvídám se také, že na moři se pohybují nejen jachty závodníků, ale i ozbrojených sil a nepřetržitě funguje i podmořský bezpečnostní systém.

"Tady na elektronické mapě můžete vidět všechna plavidla v okruhu několika set kilometrů. Najdeme každou loď. Jako třeba tahle, co se právě objevila, vidíte, míří k pobřeží a už máme její údaje,"ukazuje mi na další z obrazovek.

Z reproduktorů se mezitím ozývá další a další hlášení. V případě nutnosti a ohrožení je připravena i zasáhnout Jednotka rychlého nasazení SWAT, kterou známe hlavně z amerických filmů. V Číně existuje teprve od prosince 2005 a čítá na tisíc členů.

Právě v Čching-tau nechybí její policejní potápěči přezdívaní "žabí muži". Jejich auto stojí nedaleko od mobilního velitelství. Za černými skly lze jen vidět jejich obrysy. Všichni jsou pochopitelně po zuby ozbrojení, v rukou samopaly Čchang Feng a Ťien Še čínské výroby.

"V případě mimořádné události a ohrožení konání olympijských her, třeba kdyby nějaká loď budila podezření, tedy že by ji mohli ovládnout i teroristé, poznáme to a na místo vyšleme naše plavidlo. A když by to bylo nutné, zasáhneme a zničíme je,"vysvětluje s úsměvem, i když je nutné jeho slova brát zcela vážně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympijský deník Roberta Mikoláše

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme