Agentura zastupující Perušiče se hlásí o kompenzace. Chce jednat s Českým olympijským výborem

Agentura Sportfin, která zastupuje plážové volejbalisty Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera, chce s Českým olympijským výborem jednat o kompenzacích. A to kvůli Perušičově nákaze koronavirem. Dvojice tak přišla o úvodní duel ve skupině. Kvůli nákaze nemohla hrát ani volejbalistka Markéta Nausch Sluková. Ta v úterý uvedla, že v letadle seděla blízko lékaře Vlastimila Voráčka, prvního ze šesti pozitivně testovaných Čechů na olympijských hrách.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Perušič

Ondřej Perušič | Zdroj: Profimedia

Nausch Sluková s vidinou olympijských her loni odložila snahu o mateřství a pořád kvůli neúčasti v Tokiu cítí velké zklamání.

Prvním pozitivně testovaným Čechem byl v Tokiu lékař Voráček, výbor dosud jeho totožnost tajil

Číst článek

„Ačkoliv nechci nikoho pranýřovat, mám potřebu, jako přímý účastník letu, uvést pár věcí na pravou míru. Seděla jsem se Simonem jen ob jednu řadu za doktorem Voráčkem, a to celou cestu do Tokia. Stejně tak Simon, moje parťačka Bára, Ondra Perušič s Davidem Schweinerem i jejich trenérem Andreou Tomatisem. Přímo v řadě za námi pak seděl stolní tenista Pavel Širuček,“ uvedla ve vyjádření pro média. Vedle Perušiče byl z této skupiny pozitivně testovaný ještě Širuček.

Voráček měl pozitivní test bezprostředně po příletu a lidé, kteří s ním byli v nejužším kontaktu, putovali do karantény. S japonskými úřady komunikoval takzvaný covidový styčný důstojník (CLO) Jan Exner.

Předseda Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser minulý týden v rozhovoru pro Českou televizi nařkl zástupce Českého olympijského výboru z toho, že podváděli při označování lidí, kteří byli v kontaktu s infikovaným lékařem. Český olympijský výbor to popřel s tím, že v letadle nebyl pevně daný zasedací pořádek a případy se řešily individuálně.

„Když jsem pak zpětně četla vyjádření hygieny, tak jsem zcela nepochybně byla, z pohledu toho, jak jsme v letadle seděli, blízký kontakt pana doktora Voráčka, který byl prvním pozitivně testovaným po příletu do Tokia,“ doplnila v úterý Nausch Sluková.

Primární problém?

Nechce spekulovat o tom, kdo byl v tomto ohnisku takzvaným pacientem nula. „Primární problém vnímám v tom, že se do letadla evidentně dostal někdo s covidem. Věřila jsem, že opatření před charterovým letem budou taková, aby se právě tomuhle zamezilo. To byl také jeden z hlavních důvodů, proč jsme s týmem zvolili formu společného transportu. A to se evidentně nestalo,“ posteskla si.

Naočkovaných je více než 80 procent výpravy, tvrdí Český olympijský výbor k situaci v Tokiu

Číst článek

Pražští hygienici uvedli, že v okolí jednoho z nakažených pasažérů byly tři osoby, u kterých se po odletu prokázala v Česku nákaza covidem-19. Podle médií se jednalo o Voráčka, ale hygienici to odmítli potvrdit.

Nausch Sluková je smutná z toho, jakým směrem se zatím vyšetřování ubírá. „Cítím snahu problém bagatelizovat a přehodit na nás sportovce, že jsme nebyli zodpovědní. To mě na tom všem mrzí asi nejvíc,“ uvedla.

Vedle olympijských her přišla také o mistrovství Evropy, na kterém bude její parťačka startovat s Marií Sárou Štochlovou. Hermannová o rozdělení míst v letadle hovoří stejně. „Můžu potvrdit, že jsme v letadle seděli s celou beachvolejbalovou partou v těsné blízkosti doktora Voráčka,“ uvedla.

Ačkoliv i ona přišla o olympiádu, nikdo z Českého olympijského výboru ji prý nekontaktoval, aby se zeptal na její názor na události v letadle. „(Šéf mise) Martin Doktor se na místě snažil zařídit co nejlepší podmínky, ale ruku v ruce s japonskou organizací to nebylo až tak úspěšné. Navíc prodlevy mezi našimi otázkami a příchozími odpověďmi byly až moc dlouhé. Na nás, kteří jsme přišli o olympiádu, se trochu zapomnělo a jelo se dál, jako by se nic nestalo. Přes moji agenturu Sport Invest nás ale kontaktoval Filip Neusser, který byl v Tokiu, a nabízel nám, že je připravený s čímkoliv pomoct,“ doplnila.

Kompenzace škod

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval na závěr olympijských her v Tokiu zdůraznil, že se leteckým speciálem bude dál zabývat. Na úterní odpoledne svolal Český olympijský výbor k tomuto tématu tiskovou konferenci. Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta v pondělí vyzval Český olympijský výbor k náhradě škod pro sportovce, kteří se nemohli olympijských her kvůli koronaviru zúčastnit.

Beachvolejbalista Perušič měl v Tokiu pozitivní test na koronavirus, může přijít o olympiádu

Číst článek

O kompenzacích chce s Českého olympijského výboru jednat agentura Sportfin, zastupující Perušiče se Schweinerem. Tvrdí, že jejich komplikace v Tokiu způsobila špatná organizace dopravy ze strany Českého olympijského výboru.

„V této těžké chvíli stojíme za našimi hráči stejně jako za jejich trenérem Andreou Tomatisem, které považujeme za jedny z největších profesionálů v českém sportovním prostředí. Bohužel škody, které byly napáchány, jsou obrovské, a to jak v oblasti public relations, tak plnění marketingových smluv, bonusů apod. Jménem našich klientů budeme požadovat po Českém olympijském výboru (ČOV) jako organizátorovi transportu na olympijské hry v Tokiu zahájení jednání o kompenzacích škod,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel společnosti Martin Lébl.

Perušič se nyní chystá se Schweinerem na mistrovství Evropy ve Vídni. Byl by rád, kdyby vyšetřování vneslo do událostí kolem letu jasno. „Všechny potřebné informace jsme předali hygienické stanici, se kterou plně spolupracujeme, a věříme, že závěry jejího vyšetřování pomohou odpovědět na většinu otázek s celou kauzou spojených. Obecně bych byl rád, aby tato sportovní tragédie vedla ke komplexní a konstruktivní diskusi, jejímž výstupem by ideálně mělo být vyvarování se takových situací v budoucnosti,“ řekl.

ČTK, dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme